Założenie instalacji fotowoltaicznej to dosyć spory wydatek. Z drugiej jednak strony takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i ekologiczne. Jeżeli jednak obawiamy się astronomicznych kosztów, które będziemy musieli ponieść na początku, to warto dowiedzieć się, jak działa fotowoltaika i w jaki sposób dzięki niej można ograniczyć wydatki na prąd w przyszłości. Z tego artykułu dowiesz się, czy tego typu rozwiązanie się opłaca. Zachęcamy do lektury.

Czy warto inwestować w panele słoneczne?

Pomimo, że zakup paneli słonecznych oraz ich instalacja nie należą do tanich rozwiązań, to podjęcie decyzji o ich posiadaniu niesie ze sobą wiele zalet, w tym również korzyści ekonomiczne. Panele fotowoltaiczne wytwarzają bezpłatną energię elektryczną ze słońca, a magazynowane nadwyżki energii mogą być odebrane z sieci w dni, kiedy tego słońca brakuje.

To ostatnie sprawdzi się szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Wtedy częściej bowiem występują dni pochmurne i to właśnie w tym czasie możliwe jest korzystanie z wyprodukowanych uprzednio nadwyżek. Co istotne, aż 80% z nich można odebrać zupełnie za darmo.

Nadwyżki energii elektrycznej mogą także zostać sprzedane. Dotyczy to jednak wyłącznie firm, a nie gospodarstw domowych. W związku z powyższym, jeżeli dane przedsiębiorstwo dysponuje nadprodukcją, której nie magazynuje, może ją wówczas sprzedaż firmom z branży energetycznej.

 

Pozostając przy firmach, które zdecydowały się na fotowoltaikę, to zyskują one nawet 45% oszczędności, a wydatek poniesiony na instalację zwraca się szybciej, niż w przypadku gospodarstw domowych.

Opłacalność fotowoltaiki może być z roku na rok większa

Instalacje fotowoltaiczne, ze względu na stale rosnące ceny prądu, z roku na rok stają się coraz bardziej opłacalne. Wzrost opłat za produkcję energii jest bowiem nieunikniony i będzie ulegał cyklicznym wzrostom. Dlatego też inwestowanie w odnawialne źródła energii jest korzystne. Są one bowiem darmowe i niewyczerpalne.

Instalacje fotowoltaiczne – jakie zyski można osiągnąć?

Zdecydowanie się na fotowoltaikę w swoim domu oznacza, że możemy przestać martwić się rosnącymi cenami za prąd przez minimum 25 lat. Co ważne, tego typu instalację można odliczyć od podatku, co stanowi kolejny argument na to, że warto ją mieć.

Wybierając panele fotowoltaiczne realnie podnosimy wartość posiadanej przez siebie nieruchomości. W związku z tym, jeżeli będziemy kiedyś chcieli sprzedać dom, mamy niekwestionowanego asa w rękawie. Oczywiście inwestując w rozmaite udogodnienia nie zakładamy, że kiedykolwiek będziemy musieli spieniężyć naszą nieruchomość. W życiu bywa jednak różnie, a sama świadomość, że nasza posiadłość, dzięki nowoczesnej technologii, zyskuje status inteligentnego budownictwa, a co za tym idzie jej wartość wzrasta, jest budująca. 

Zanim jednak podejmiemy decyzję o tym, że instalacja fotowoltaiczna stanie się źródłem, z którego będziemy czerpać energię elektryczną, skontaktujmy się z ekspertami w tej dziedzinie. Przeprowadzą oni wówczas profesjonalny audyt, z którego dowiemy się czy będzie to opłacalny krok oraz gdzie najlepiej zainstalować panele słoneczne, aby czerpać z nich możliwie najwięcej korzyści.

Czy w Polsce opłaca się instalować panele fotowoltaiczne?

Opłacalność paneli fotowoltaicznych w Polsce to jedno z najczęściej rozważanych zagadnień przez osoby, które chciałyby zaopatrzyć w nie swoje gospodarstwo domowe. Co budzi największe wątpliwości? Przede wszystkim klimat i stosunkowo niewielka ilość dni słonecznych w ciągu roku.

Sceptycy twierdzą, że fotowoltaika w Polsce nie jest opłacalnym posunięciem. Swoje przekonania opierają na twierdzeniu o zbyt małej ilości słońca w ciągu roku. Jak się jednak okazuje, klimat w Polsce jest odpowiedni do tego, aby w pełni wykorzystywać możliwości tego typu rozwiązań technologicznych. Baterie słoneczne działają bowiem na zasadzie efektu fotoelektrycznego, do którego niezbędne jest światło. Dlatego też nawet w pochmurne dni fotowoltaika bez problemu radzi sobie z produkcją prądu. Oczywistym jest, że w celu otrzymania maksymalnych efektów, najlepsza jest słoneczna pogoda. W Polsce jednak jest na tyle dużo dni słonecznych, że nie ma powodów do obaw.

 

Kolejną ważną kwestią jest również ta, że zimą także występują dni pełne słońca. Dlatego też nawet w tym okresie możemy wykorzystywać energię produkowaną przez panele słoneczne.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych – co na nią wpływa?

Na opłacalność paneli fotowoltaicznych wpływa wiele czynników. W związku z tym warto je przeanalizować, zanim zapadnie ostateczna decyzja co do ich instalacji. Co powinniśmy wziąć zatem pod uwagę? Otóż głównie należy się skupić na kosztach inwestycji, sprawności i mocy zastosowanych paneli słonecznych, a także poziomie na jakim zużywana jest energia elektryczna przez dane gospodarstwo domowe. Na rentowność fotowoltaiki duży wpływ ma również zacienienie dachu, jego nachylenie, a także położenie względem kierunków światła. Osoby, które dysponują dostateczna ilością miejsca, mogą pokusić się o instalację paneli na ziemi.