Regularne przeglądy i serwisowanie instalacji fotowoltaicznej pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i uchronią przed poważniejszą awarią. Przegląd powinien również być przeprowadzany zawsze, gdy działanie instalacji zaczyna niepokoić właściciela (spadki wydajności instalacji, głośne działanie inwertera, nagłe wyłączanie się falownika itp). Przed Tobą pierwszy serwis instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, jak będzie on przebiegał i przeprowadzenia jakich prac możesz oczekiwać.

Serwis instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Na początku warto zaznaczyć, że serwis instalacji PV nie zawsze wygląda tak samo. Zakres przeprowadzanych prac zależy od kilku czynników, takich jak stan instalacji, komponenty użyte do montażu czy ewentualne nieprawidłowości w pracy instalacji, które zgłasza prosument. Z reguły jednak można się spodziewać, że serwisant przeprowadzi czynności opisane poniżej.

Wizualny przegląd stanu paneli fotowoltaicznych i innych elementów instalacji

Na początku serwisant ogląda komponenty instalacji, by sprawdzić, czy nie ma na nich widocznych gołym okiem uszkodzeń, takich jak pęknięcia paneli, odklejona folia (może wydawać się, że to nic wielkiego, jednak w konsekwencji może prowadzić do rdzewienia paneli) czy tzw. ślimacze ścieżki (ciemne linie pojawiające się na panelach świadczące o mikropęknięciach). Warto również sprawdzić, czy na panelach nie ma trwałych zabrudzeń, które negatywnie wpływają na wydajność pracy instalacji. Wykrycie ewentualnych uszkodzeń wskaże kierunek działań kolejnych prac serwisowych, takich jak wymiana modułu.

Kontrola termowizyjna

Nie wszystkie nieprawidłowości w pracy instalacji PV są widoczne na pierwszy rzut oka po wizualnych oględzinach. Z tego względu serwisant powinien podczas przeglądu użyć kamery termowizyjnej, która pozwoli wykryć występowanie hot spotów. Hot spoty, czyli gorące punkty, to miejsca na panelach, w których temperatura jest znacznie wyższa niż na pozostałej powierzchni. Ich powstawanie może świadczyć o mikrouszkodzeniach paneli, a zignorowanie ich powstawania może doprowadzić w najlepszym razie do spadku efektywności całej instalacji, w najgorszym zaś do zapłonu panelu.

Sprawdzenie mocowań, przewodów i zabezpieczeń AC i DC

Kontrola mocowań i zabezpieczeń pozwoli wykryć ewentualne załamania przewodów, przerwy w izolacji, a także błędy, które popełniona na etapie montażu, takie jak nieprawidłowe spasowanie gniazd czy wtyczek przy panelach lub nieodpowiednie poprowadzenie przewodów. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana solidnie i zgodnie z najlepszymi praktykami, powierz montaż specjalistom o ugruntowanej pozycji w branży.

 

Serwisant powinien również upewnić się, czy zabezpieczenia przewodów AC i DC  zamontowano we właściwy sposób oraz sprawdzić, czy wciąż działają one prawidłowo. Jeśli zabezpieczenia uległy uszkodzeniu, należy je wymienić. Kontroli podlegają także ograniczniki przepięć, które stanowią ochronę przed wyładowaniami. W przypadku, gdy ogranicznik zadziałał np. w czasie burzy, należy wymienić w nim wkładkę – w przeciwnym razie falownik nie będzie prawidłowo chroniony.

Kontrola pracy falownika

W nowoczesnych instalacjach PV inwertery (falowniki) są podłączone do domowej sieci WiFi. Prosumenci mogą więc na bieżąco monitorować parametry pracy instalacji, a ponadto od razu otrzymują informacje o wszelkich nieprawidłowościach. Czy w takim razie podczas przeglądu serwisant powinien sprawdzić pracę falownika? Jak najbardziej. Fachowiec może przejrzeć historię komunikatów o pracy inwertera, co znacznie ułatwi diagnostykę ewentualnych problemów.

Pomiar elektrycznych parametrów instalacji fotowoltaicznej

Pomiary elektryczne, np. pomiar napięcia obwodu otwartego czy prądu zwarciowego pozwolą sprawdzić, czy w instalacji nie ma ubytków w generowaniu energii, a co za tym idzie – czy instalacja pracuje efektywnie. 

Kto może wykonać przegląd instalacji fotowoltaicznej?

Przegląd instalacji fotowoltaicznej wymagany prawem, który powinien odbywać się raz na 5 lat, lub okresowe przeglądy wymagane przez producenta do utrzymania gwarancji, powinien wykonywać elektryk posiadający specjalne uprawnienia. Tylko wówczas przegląd można uznać za ważny. 

 

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by raz na jakiś czas samemu dokonać przeglądu wizualnego całej instalacji, w celu wykrycia ewentualnych pęknięć czy nieprawidłowości lub kontrolować pracę inwertera, w czym pomogą wysyłane przez system komunikaty. Dobrą praktyką jest również kontrolowanie ograniczników przepięć po każdej burzy – wystarczy w tym celu sprawdzić wizualne wskaźniki działania.

 

Awarie instalacji fotowoltaicznej zdarzają się rzadko, a przeglądy kończą się zazwyczaj na stwierdzeniu, że wszystko działa, jak należy. Warto jednak regularnie korzystać z usług fachowców  takich jak Talo Energy w celu przeprowadzenia rzetelnego serwisowania – będziesz mieć wówczas pewność, że instalacja działa bez zarzutu, jest w pełni bezpieczna i maksymalnie efektywna.