Panele fotowoltaiczne coraz częściej goszczą na dachach domów jednorodzinnych, nierzadko można również zobaczyć instalacje zamontowane bezpośrednio na gruncie. Zastanawiasz się, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się również u Ciebie? Poznaj pięć korzyści, jakie przyniesie Ci instalacja fotowoltaiczna w Twoim gospodarstwie domowym.

Oszczędności w domowym budżecie

Niższe rachunki za prąd to główny powód, dla którego instalacje fotowoltaiczne cieszą się tak dużą popularnością. Zwłaszcza w dobie wysokiej inflacji każdy szuka oszczędności, gdzie się da. Przy mocy instalacji 5kWh można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Ile uda Ci się zaoszczędzić dzięki panelom fotowoltaicznym? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, takich jak moc instalacji fotowoltaicznej czy kierunek, w jakim skierowany jest dach budynku, na którym będzie zamontowana instalacja. Przedstawiciel firmy fotowoltaicznej pomoże Ci obliczyć, o ile Twoje rachunki za prąd mogą zostać obniżone dzięki instalacji PV, a także pomoże dobrać jej moc i wielkość do zapotrzebowania Twojego gospodarstwa domowego.

Niezależność energetyczna

Dzięki instalacji fotowoltaicznej gospodarstwo domowe uniezależnia się od cen dyktowanych przez dostawców prądu. Te z kolei zależą od wielu czynników, np. ceny węgla i gazu, na które wpływa sytuacja geopolityczna na świecie czy od kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla w Europejskim Systemie Handlu Emisjami. Posiadacze instalacji fotowoltaicznej mogą spać spokojnie, nie martwiąc się o rosnące ceny, w sytuacji globalnych konfliktów czy wzrostu kosztów uprawnień do emisji CO2.

Prosumenci, którzy zdecydowali się na instalację w systemie off-grid, mogą cieszyć się całkowitym uniezależnieniem od dostawców prądów, ponieważ nie są podłączeni do sieci. Nawet w przypadku awarii miejscowej sieci energetycznej w ich gospodarstwie domowym nie zabraknie prądu.

Ekologiczne źródło energii

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść instalacji fotowoltaicznej jest fakt, że pozwala ona korzystać z odnawialnego źródła energii, jakim jest światło słoneczne. Dzięki temu nie przyczynia się do wzrostu stężenia dwutlenku węgla w atmosferze ani nie wpływa negatywnie na środowisko w inny sposób.

W obliczu kryzysu klimatycznego ograniczenie emisji CO2 do atmosfery to nasza wspólna odpowiedzialność, warto więc podejmować działania na miarę swoich możliwości i korzystać z ekologicznych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne. Co więcej, nowoczesne technologie umożliwiają produkcję paneli fotowoltaiczny w sposób jak najmniej inwazyjny dla środowiska naturalnego, a gdy panele po kilkudziesięciu latach pracy zakończą swój żywot, będzie można je w bezpieczny sposób zutylizować, a nawet odzyskać część surowców.   

Panele fotowoltaiczne a wzrost wartości nieruchomości

Zwlekasz z inwestycją w panele fotowoltaiczne, ponieważ dopuszczasz możliwość przeprowadzki w ciągu kilku, kilkunastu lat? Obawiasz się, że stracisz na inwestycji, gdy zechcesz się przeprowadzić np. do większego domu? Zupełnie niesłusznie! Okazuje się, że instalacja fotowoltaiczna zamontowana na terenie posiadłości może podnieść jej wartość o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Zwłaszcza jeśli zainwestujesz w panele wysokiej jakości, które będą działać bezawaryjnie nawet przez 30 lat.

Dla potencjalnego kupca nieruchomość z instalacją fotowoltaiczną jest bardzo atrakcyjna, ponieważ obniża rachunki za prąd i uniezależnia od wzrostu cen prądu, a przy tym jest od razu gotowa do użytku – nabywca domu nie musi zajmować się formalnościami związanymi z założeniem instalacji we własnym zakresie.

Dofinansowania do instalacji i ulgi podatkowe

Choć montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga pewnych środków finansowych, to dzięki licznym programom można uzyskać atrakcyjne dofinansowanie. Warto więc poszukać aktualnych programów wsparcia i trzymać rękę na pulsie, by nie przegapić terminu składania wniosków o dotację.

Co więcej, jako podatnik możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej i odliczyć od podatku koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. W przypadku otrzymania dofinansowania na instalację PV, należy pomniejszyć kwotę wydatków o kwotę dotacji.

Należy również pamiętać, że inwestycja w panele fotowoltaiczne zwróci się już po kilku latach, zaś przeciętny czas działania instalacji PV szacuje się na około 30 lat. Warto więc rozważyć jednorazową inwestycję środków, by przez dekady cieszyć się tańszym prądem i oszczędnościami w domowym budżecie.

 

Instalacja fotowoltaiczna niesie korzyści dla domowego budżetu i dla środowiska. Jeśli więc zależy Ci na obniżeniu rachunków za prąd, uniezależnieniu się od cen energii elektrycznej, a przy tym szukasz ekologicznych źródeł energii – zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu lub na działce będzie doskonałym wyborem. Warto skorzystać z dostępnych dofinansowań oraz poszukać informacji na temat możliwości odliczenia kosztów inwestycji od podatków, by obniżyć koszty całego przedsięwzięcia.