Choć panele fotowoltaiczne nie wymagają wiele uwagi, to warto zadbać o kilka aspektów, by przez lata cieszyć się ich wydajną pracą. Dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie czyścić panele fotowoltaiczne, czy trzeba odśnieżać je zimą i poznaj korzyści płynące z regularnego serwisu.

Zadbaj o czystość paneli fotowoltaicznych

Czyste panele to wydajne panele. Zanieczyszczenia takie jak kurz, pył, liście opadłe z drzew czy resztki śniegu zalegające na instalacji fotowoltaicznej mogą obniżyć wydajność paneli o 10-15 proc. 

Do czyszczenia instalacji fotowoltaicznej można zatrudnić specjalną ekipę, ale równie dobrze można przeprowadzić je samodzielnie (o ile sprawność fizyczna pozwala na prace na wysokości w przypadku instalacji zamontowanej na dachu). Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, by przez nieodpowiednie czyszczenie nie uszkodzić paneli. 

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne? 

Solidne czyszczenie paneli warto przeprowadzać dwa razy w roku: wiosną – w celu usunięcia resztek śniegu i zanieczyszczeń oraz późną jesienią, by pozbyć się liści, gałązek itp. Nie bez znaczenia pozostaje również pora dnia. Do czyszczenia należy przystąpić rano lub późnym popołudniem, kiedy panele nie będą maksymalnie rozgrzane.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

Do czyszczenia instalacji PV należy używać miękkiej wody. Najlepiej sprawdzi się woda destylowana. W usuwaniu uporczywych zabrudzeń pomogą specjalne środki do mycia paneli fotowoltaicznych lub roztwór wody z octem winnym. Jeśli chodzi o akcesoria, to przydatna będzie nylonowa gąbka lub delikatna, miękka szczotka, najlepiej z teleskopowym uchwytem, który pomoże dotrzeć do paneli położonych w trudno dostępnych miejscach.

Czego unikać podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Czyszcząc panele fotowoltaiczne, nie należy po nich chodzić. Choć panele są wytrzymałe, to jednak duże obciążenia mogą powodować mikropęknięcia, które w konsekwencji obniżą wydajność instalacji i będą prowadzić do poważniejszych uszkodzeń. Lepiej więc użyć drabiny i szczotki na teleskopowym wysięgniku.

Do czyszczenia paneli nie zaleca się używania wody z kranu (może być zbyt twarda i prowadzić do powstawania osadów na instalacji), silnych detergentów oraz twardych szczotek, które mogłyby zarysować powierzchnię paneli. Nie polecamy również używania myjki ciśnieniowej, która mogłaby uszkodzić połączenia paneli. 

Czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Może się wydawać, że zalegający na dachu śnieg obniża wydajność instalacji PV, która zimą i tak produkuje mniej energii niż latem. Czy w związku z tym należy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Okazuje się, że niekoniecznie. 

Po pierwsze dlatego, że powierzchnia paneli jest pokryta gładkim i śliskim szkłem, a same panele zamontowane są na dachu pod pewnym kątem. Dzięki temu warstwy śniegu łatwo się z nich ześlizgują bez interwencji człowieka. 

Po drugie w zimowych miesiącach, kiedy dni są krótkie, a słońca mało, instalacja i tak produkuje mniej energii, a ewentualna śniegowa pierzynka nie wpływa znacząco na jej wydajność. Z tego względu odśnieżanie paneli nie sprawi, że instalacja przyniesie więcej oszczędności.

Po trzecie wchodzenie zimą na ośnieżony i oblodzony dach może być niebezpieczne, więc jeśli Twoja instalacja zamontowana jest na dachu, a nie na gruncie, nie warto narażać własnego zdrowia, by usunąć śnieg z paneli.  

Serwis paneli fotowoltaicznych – dlaczego warto wykonywać go regularnie?

Kolejnym ważnym aspektem są regularne przeglądy oraz serwisowanie instalacji fotowoltaicznej. Pomogą one wykryć i naprawić ewentualne drobne usterki, które zaniedbane mogą prowadzić do poważnych awarii. Dzięki temu prosument uniknie kosztownych napraw lub wymiany uszkodzonych modułów. Ponadto nieprawidłowości w działaniu instalacji fotowoltaicznej, np. tworzenie się hot spotów czy mikrouszkodzeń, obniżają jej wydajność. Ich wczesne wykrycie i usunięcie przywraca pierwotną efektywność działania instalacji, dzięki czemu przynosi ona większe zyski, a inwestycja szybciej się zwraca. Warto również pamiętać, że regularne przeglądy wykonywane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami są warunkiem zachowania gwarancji od producenta.  

Jak często należy przeprowadzać przegląd instalacji PV?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym przeglądów instalacji fotowoltaicznej w budynku należy dokonywać co najmniej raz na 5 lat. Przegląd może wykonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Sprawdzi on nie tylko stan paneli, ale również izolację oraz skontroluje, czy poszczególne elementy instalacji PV działają prawidłowo. Jeśli jednak instalacja pracuje mniej wydajnie lub prosument zauważył uszkodzenia paneli, należy wezwać fachowca w najbliższym możliwym terminie i nie czekać na termin obowiązkowego przeglądu. Aby mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie solidnie zamontowana, zgodnie z najwyższymi standardami, warto zlecić montaż doświadczonym specjalistom.

Zadbana, regularnie czyszczona i serwisowana instalacja PV posłuży swoim właścicielom przez lata, pozyskując darmową i ekologiczną energię słoneczną. Ponadto odpowiednie utrzymanie minimalizuje ryzyko awarii i związanych z nimi napraw.