Zgodnie z przepisami zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku potrwa do 30 czerwca 2024 roku. Co będzie później? Nastąpi gwałtowna podwyżka cen czy ich stopniowy wzrost? Obawiasz się wysokiej kwoty na swoim rachunku? Sprawdź, dlaczego opłaca się zainwestować w panele fotowoltaiczne, zanim ceny prądu zostaną odmrożone.
Ile będzie kosztować prąd po odmrożeniu cen?
Zamrożone ceny prądy dotyczą gospodarstw domowych, mikro- małych i średnich przedsiębiorców oraz samorządów. Aktualna stawka za energię dla gospodarstw domowych wynosi dziś 0,41 zł/KWh przy limicie zużycia 1,5 MWh. Jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie wyniesie stawka po odmrożeniu cen, ale szacuje się, że bez żadnych tarcz osłonowych i przy powrocie VAT-u za energię, ceny mogą wzrosnąć nawet do 70 proc. Warto przy tym wspomnieć, że wzrost cen energii musi być za każdym razem zatwierdzony przez Urząd Regulacji Energetyki.
Jeśli więc rozważasz inwestycję w instalację fotowoltaiczną, by móc uniezależnić się od rynkowych cen prądu, teraz jest ostatni dzwonek, by zdążyć przed odmrożeniem cen. Skontaktuj się z firmą fotowoltaiczną i omów rozwiązania najlepsze dla Twojego gospodarstwa domowego lub firmy.
Zaoszczędź na prądzie dzięki fotowoltaice
Sposobem na, choć częściowe uniezależnienie się od rosnących cen prądu oraz obniżenia rachunków za prąd jest założenie instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście na to, w jakim stopniu obniżą się Twoje rachunki z prąd, wpływa wiele czynników takich, jak np. stosunek wielkości instalacji fotowoltaicznej do zużycia prądu w gospodarstwie domowym czy geograficzne położenie miejscowości, w której mieszkasz. Warto również pamiętać, że na opłatę za prąd składa się nie tylko koszt rzeczywiście pobranej energii, ale również opłaty stałe jak np. opłata mocowa, abonamentowa czy sieciowa stała. Faktem jest jednak, że instalacja PV może znacznie obniżyć rachunki za prąd oraz sprawić, że staną się one bardziej przewidywalne, ponieważ będą się na nie składać głównie stałe opłaty niezależne od aktualnej taryfy.
Latem, kiedy słońca jest najwięcej, instalacja fotowoltaiczna może w pełni zaspokajać zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Nadwyżki mogą być przekazywane do sieci energetycznej, a 80 proc. oddanej energii można z powrotem bezpłatnie odzyskać w sezonie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest mniej i zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu wzrasta. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której zimą ponownie uzależnisz się od cen prądu dyktowanego przez firmę energetyczną.
Instalacje fotowoltaiczne i Magazyny Energii
Instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z magazynami energii stają się jeszcze bardziej opłacalne. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup instalacji z magazynem.
Panele fotowoltaiczne wraz z magazynami energii umożliwiają inteligentne zarządzanie energią. Celem systemu zarządzania energią (EMS) jest optymalne sterowanie przepływem energii między instalacją PV a magazynem. W jednym z trybów pracy cała wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym. Nadwyżki trafiają do magazynu, a dopiero w ostateczności są oddawane do sieci. Natomiast kiedy produkcja z paneli fotowoltaicznych jest niewystarczająca, magazyny energii dostarczają brakującą moc. Dopiero gdy energia zgromadzona w magazynach się wyczerpie, system pobiera energię z sieci.
Magazyny energii pozwalają na bezpieczne gromadzenie wyprodukowanej energii. Dzięki nim można korzystać z własnych zasobów nawet w przypadku awarii sieci. To także krok w kierunku niezależności energetycznej.
Skorzystaj z dofinansowania
Dla zainteresowanych fotowoltaiką dostępne różne programy, w ramach których można uzyskać dopłatę do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Tego typu programy mają zazwyczaj ograniczoną liczbę zgłoszeń, które mogą przyjąć, dlatego warto pospieszyć się ze złożeniem wniosku i nie czekać, aż pula się wyczerpie lub minie określony w regulaminie termin.
Niektóre programy pomocowe realizowane są w skali ogólnokrajowej, inne z kolei lokalnie (organizowane są wówczas przez samorządy). Warto zainteresować się tym tematem i sprawdzić, jakie programy są aktualne na chwilę obecną i dostępne w Twojej lokalizacji. Dzięki temu możesz uzyskać ulgi i dofinansowanie do swojej inwestycji, które znacznie obniżą jej koszty, a w konsekwencji przyczyni się do szybszego zwrotu.
Niezależność od dostawcy – spokojna przyszłość
Prosumenci, którzy korzystają z energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną, mogą się cieszyć całkowitą lub częściową niezależnością od podwyżek cen prądu. Na stawkę za kWh wpływają m.in. ceny surowców energetycznych takich jak węgiel i gaz, a te z kolei zależą również od sytuacji geopolitycznej, oraz koszty uprawnień do emisji CO2 w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (EU ETSU), które mają w najbliższych latach znacznie wzrosnąć.
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, nie musisz się obawiać, że podwyżki dostawców, unijne ustalenia w sprawie emisji CO2 czy sytuacja polityczna wpłyną na Twoje koszty prądu, bez którego przecież Twoje gospodarstwo domowe nie może funkcjonować. Zapomnisz o nerwowym śledzeniu wiadomości i wyczekiwaniu na decyzję prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i podanie cen prądu, które będą obowiązywać w najbliższym czasie. Zapewnisz w ten sposób spokojną przyszłość swojej rodzinie i zyskasz większą kontrolę nad domowym budżetem.
Instalacja fotowoltaiczna pozwoli obniżyć koszty energii elektrycznej i uniezależnić się od rosnących cen prądu. Decyzję oczywiście warto przemyśleć i skonsultować z doradcą, nie należy jej jednak odkładać zbyt długo. Może się okazać, że program dofinansowania instalacji PV, z którego planowaliśmy skorzystać właśnie wygasł lub zanim panele pojawiły się na naszym dachu, ceny zostały odmrożone i przez pewien czas musieliśmy ponosić finansowe skutki tego faktu. Dlatego warto zdecydować się na inwestycję w panele jeszcze przed odmrożeniem cen prądu, które nastąpi 30 czerwca 2024 roku.