Program „Mój Prąd 6.0” to niezwykle korzystne wsparcie finansowe dla osób, które inwestują w odnawialne źródła energii. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie to wiąże się z koniecznością spełnienia kilku wymagań. Jednym z nich jest obowiązek korzystania z systemu net-billing, a w niektórych przypadkach także konieczność instalacji magazynów energii.

Zmiany w maksymalnej mocy instalacji oraz wykluczenie niektórych elementów z dofinansowania sprawiają, że warto dokładnie zapoznać się z aktualnymi zasadami przed złożeniem wniosku. Skorzystanie z tego programu może być krokiem w stronę obniżenia kosztów energii oraz zwiększenia niezależności energetycznej, pod warunkiem, że spełnione zostaną wymagania programowe. Sprawdź, co warto wiedzieć o dofinansowaniu!

 

Najważniejsze zasady programu

Program „Mój Prąd 6.0” to kontynuacja inicjatywy mającej na celu wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, z naciskiem na instalacje fotowoltaiczne. W tej edycji wprowadzono kilka istotnych zmian oraz wymagań, które warto poznać, aby móc skorzystać z dostępnych środków finansowych.

Po pierwsze – nabór wniosków!

Wnioski do Programu „Mój Prąd 6.0” będzie można złożyć począwszy od 2 września 2024 roku. Zakończenie naboru planowane jest na 20 grudnia 2024 roku. Warto jednak pamiętać, że jeśli wcześniej wyczerpią się dostępne fundusze w wysokości 400 mln zł, nabór może zostać zamknięty przed czasem. Ważne jest również to, żeby złożyć wniosek jak najszybciej, ponieważ dostępność dofinansowania zależy od kolejności zgłoszeń.

Po drugie – warunki kwalifikowania wydatków

Wydatki kwalifikowane do dofinansowania muszą pochodzić z okresu rozpoczynającego się 1 stycznia 2021 roku. Kluczowym warunkiem uczestnictwa w programie jest rozliczanie się w systemie net-billing, co oznacza, że prosument powinien być w stanie bilansować wyprodukowaną i zużytą energię, korzystając z tego systemu rozliczeń.

 

Co jeszcze jest ważne?

Od 1 sierpnia 2024 roku, aby kwalifikować się do dofinansowania, nowe instalacje fotowoltaiczne muszą być wyposażone w magazyn energii lub magazyn ciepła. Dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia do 31 lipca 2024 roku, magazyny te pozostają opcjonalne, co oznacza, że można ubiegać się o dofinansowanie bez ich posiadania, ale kwota wsparcia będzie niższa, wynosząca maksymalnie 6 000 zł.

Moc instalacji fotowoltaicznych

W zależności od daty zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej do przyłączenia, program przewiduje różne limity mocy. Do 31 lipca 2024 roku, dotowane mogą być instalacje o mocy od 2 do 10 kWp. Natomiast od 1 sierpnia 2024 roku, maksymalna moc dotowanej instalacji wzrasta do 20 kWp. Jeżeli instalacja jest wyposażona w magazyn energii, łączna moc (fotowoltaika i magazyn) nie może przekroczyć 50 kW.

Rekomendowana pojemność magazynu energii

Obecnie zaleca się, by na jeden kilowat mocy fotowoltaiki zaplanować 1,5 kWh pojemności magazynu energii. Jest to jednak tylko rekomendacja, a nie twardy wymóg, więc wnioskodawcy mają pewną elastyczność w dostosowywaniu rozwiązań do swoich potrzeb.

Elementy wykluczone z dofinansowania

Warto również pamiętać, że nie wszystkie elementy instalacji związane z odnawialnymi źródłami energii kwalifikują się do dofinansowania w ramach Programu „Mój Prąd 6.0”. W tej edycji wykluczone są pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz systemy zarządzania energią typu HEMS/EMS.

 

Wysokość dofinansowania w Programie „Mój Prąd 6.0”

W 2024 roku program „Mój Prąd 6.0” oferuje znaczące wsparcie finansowe dla osób inwestujących w fotowoltaikę i powiązane z nią technologie magazynowania energii. Całkowity budżet przeznaczony na ten cel wynosi 400 milionów złotych, a środki te pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). W ramach tej edycji programu przewidziane są różne kwoty dofinansowania, zależnie od rodzaju inwestycji.

Podstawowe dofinansowanie w wysokości 6 tysięcy złotych przysługuje osobom, które zainstalują mikroinstalację fotowoltaiczną i zgłoszą ją do przyłączenia do sieci przed 31 lipca 2024 roku. Jest to opcja dostępna dla tych, którzy decydują się na prostą instalację bez dodatkowych urządzeń.

Jeśli jednak zdecydujemy się na mikroinstalację fotowoltaiczną w połączeniu z urządzeniem dodatkowym, takim jak magazyn energii lub magazyn ciepła, możemy liczyć na wyższe dofinansowanie w wysokości 7 tysięcy złotych.

W przypadku magazynów energii, program przewiduje dofinansowanie w wysokości aż 16 tysięcy złotych. Jest to atrakcyjna opcja dla tych, którzy chcą zwiększyć swoją niezależność energetyczną poprzez magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną.

Dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych jest dostępne dla osób decydujących się na instalację magazynów ciepła. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uznaje za magazyn ciepła różnego rodzaju urządzenia, w tym zasobniki ciepłej wody użytkowej oraz bufory ciepła, które mogą być zasilane za pomocą pomp ciepła lub kotłów elektrycznych. Do tej kategorii zaliczane są także pompy ciepła typu powietrze-woda przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, pod warunkiem że są one wyposażone w zasobnik.

Jak wynika z zapowiedzi Minister Klimatu i Środowiska, osoby, które zdecydują się na kompleksową inwestycję obejmującą zarówno fotowoltaikę, jak i magazyn energii oraz magazyn ciepła, mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet do 28 tysięcy złotych. To znaczące wsparcie może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, co czyni program „Mój Prąd 6.0” jedną z bardziej opłacalnych opcji dla osób chcących zainwestować w odnawialne źródła energii w 2024 roku.