Chociaż najpopularniejszym miejscem na panele fotowoltaiczne wciąż są dachy budynków, w niektórych przypadkach więcej korzyści przyniesie montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Poznaj zalety tego rozwiązania i przekonaj się, czy sprawdzi się również w Twoim gospodarstwie domowym lub firmie.

Wielkość instalacji nie jest ograniczona powierzchnią dachu

Inwestorzy rozważający montaż instalacji fotowoltaicznej powinni najpierw obliczyć, jaka liczba paneli będzie optymalna dla ich gospodarstwa domowego lub firmy. Może się okazać, że dach ma zbyt małą powierzchnię, do zamontowania potrzebnej liczby ogniw solarnych. Wielkość instalacji PV warto skonsultować ze specjalistą, co pozwoli uniknąć kosztownej pomyłki.

 

Jeśli więc powierzchnia dachu okazała się zbyt mała, a budynek znajduje się na działce o sporej powierzchni, warto rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie. Działka musi spełniać oczywiście pewne warunki: powinna być niezacieniona przez drzewa lub wysokie budynki, podłoże zaś musi być stabilne (montaż stelaży pod panele jest niemożliwy na podmokłym gruncie) i względnie płaskie. Jeśli grunt jest odpowiedni, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować na nim panele na specjalnych stelażach.

Możliwość wybrania optymalnego kąta nachylenia

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie, możesz wybrać najbardziej korzystny kierunek i kąt nachylenia paneli. Najefektywniej pracują panele skierowane w kierunku południowym, południowo-wschodnim lub południowo zachodnim, ustawione pod kątem 30-40 stopni. 

 

Niestety nie zawsze dach budynku ma taką orientację. Zamontowanie instalacji PV na dachu o ekspozycji wschód-zachód wiąże się z mniejszym uzyskiem energii (nawet o 15 proc.). Co prawda na rynku są dostępne urządzenia, które poprawiają efektywność paneli ułożonych w kierunku wschodnim lub zachodnim, takie jak na przykład mikroinwertery czy optymizery mocy, ale wiążą się one z dodatkowymi wydatkami i zwiększają koszty inwestycji. 

 

Z kolei, gdy dach budynku skierowany jest w kierunku północnym, instalacja fotowoltaiczna okaże się nieopłacalna. Ponadto, jeśli dach jest w złym stanie technicznym, nie powinno się montować na nim instalacji fotowoltaicznej. W takich przypadkach jedynym sensownym rozwiązaniem jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie. 

 

W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie wystarczy zastosować odpowiednie stelaże, by uzyskać najbardziej korzystny kierunek ich położenia i kąt nachylenia względem słońca. 

Mniejsze ryzyko przegrzania

Montaż paneli na gruncie umożliwia lepszą cyrkulację powietrza wokół urządzeń, co pomoże zapobiegać powstawaniu gorących punktów (tzw. hot spotów) i przegrzewaniu się paneli fotowoltaicznych. Odpowiednia wentylacja przyczynia się do utrzymania wydajności systemu na wysokim poziomie, trzeba bowiem pamiętać, że zbyt wysoka temperatura nie wpływa dobrze na pracę instalacji PV. Zmiany klimatu sprawiają, że w Polsce z roku na rok przybywa upalnych dni, a co za tym idzie, rośnie ryzyko przegrzania ogniw solarnych.

 

Wentylacja paneli fotowoltaicznych na dachu jest utrudniona ze względu na to, że od wewnętrznej strony przepływ powietrza blokuje poszycie dachowe. Na rynku są dostępne rozwiązania, które umożliwiają chłodzenie instalacji np. za pomocą systemu rurek z wodą, jednak wiążą się one z dodatkowymi kosztami. Problem przestaje istnieć, gdy zdecydujesz się na zamontowanie paneli na gruncie.

Łatwy dostęp w razie konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych i napraw

Dobrze jest wyczyścić instalację fotowoltaiczną dwa razy w roku, ponieważ zanieczyszczenia takie jak liście z drzew, kurz czy pył negatywnie wpływają na jej wydajność. Deszcz nie usunie skutecznie zabrudzeń, co więcej sam może być źródłem trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Zimą z kolei warto usuwać zalegający na panelach śnieg. 

 

Wszystkie te czynności są trudne do wykonania w przypadku instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na dachu. Z uwagi na to, że są to prace przeprowadzane na wysokościach, należy zachować dużą ostrożność, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. Jeśli w gospodarstwie domowym mieszkają same osoby starsze, z niepełnosprawnością lub lękiem wysokości do czyszczenia paneli konieczne będzie wezwanie fachowców.

Również sam dach może wymagać remontu na przestrzeni lat. Wówczas konieczny jest demontaż instalacji i ponowne jej zamontowanie po zakończeniu prac remontowych.

Czyszczenie, usuwanie śniegu, liści oraz przeprowadzanie ewentualnych napraw jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze, gdy instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na gruncie. 

Wybór odpowiedniego miejsca na instalację fotowoltaiczną zależy od wielu czynników. Umiejscowienie paneli zarówno na dachu, jak i na gruncie ma swoje wady i zalety. W niektórych przypadkach montaż paneli PV na dachu jest nieopłacalny lub wręcz niemożliwy. Wówczas warto rozważyć zamontowanie instalacji na gruncie, by móc korzystać z darmowej i ekologicznej energii.