Fotowoltaika to nowoczesna technologia, która wykorzystując światło słoneczne umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej. Pozyskany w ten sposób prąd może być wykorzystywany do zasilania urządzeń, ogrzewania budynków i podgrzewania wody. Nadmiar wytworzonej energii można gromadzić, a nawet sprzedawać. Ta ostatnia opcja uzależniona jest jednak od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, która została zastosowana.

W jaki sposób działa fotowoltaika?

Główny element instalacji fotowoltaicznej stanowi moduł fotowoltaiczny. Jest on odpowiedzialny za zmianę energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Moduły składają się z ogniw fotowoltaicznych wyprodukowanych z materiału półprzewodnikowego, głównie krzemu. Ogniwa umieszczane są w ramach, które odpowiednio ułożone tworzą panele fotowoltaiczne.

Żeby umożliwić instalacji prawidłowe działanie koniecznym jest zainstalowanie falownika. Jest to urządzenie, które sprawuje kontrolę nad przepływem energii, a także przekształca prąd stały w prąd zmienny. To właśnie tym ostatnim zasilane są urządzenia.

 

Na końcu przychodzi czas na wyjaśnienie, w jaki sposób dochodzi do przekształcenia energii słonecznej w energię elektryczną. Otóż wspomniane wcześniej ogniwa fotowoltaiczne, połączone w kilka modułów, są instalowane na dachu budynku. Kumulowana w nich energia elektryczna zostaje przekształcona w prąd stały, aby kolejno zostać przekazana do falownika. Tam dochodzi do jej przekształcenia w prąd zmienny. W momencie, gdy fotowoltaika wyprodukuje zbyt dużo energii, nadwyżka jest magazynowana i wykorzystana w momencie, gdy panele nie są w stanie pozyskać dostatecznej ilości promieni słonecznych.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – które wybrać?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych. Pierwszy z nich stanowią panele monokrystaliczne. Jest to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w krajach o umiarkowanym klimacie. Dzięki nim możliwe jest wyprodukowanie dużej ilości energii elektrycznej, a przy okazji możliwość poczynienia największych oszczędności. Ich wydajność określana jest na poziomie od 15% do 20%. Kolejny rodzajem paneli fotowoltaicznych są panele polikrystaliczne. Mają one przewagę nad panelami monokrystalicznymi ze względu na niższą cenę. Jeśli chodzi jednak o ich efektywność energetyczną, to jest ona niższa od efektywności paneli monokrystalicznych. W związku z powyższym, aby móc osiągnąć podobne parametry, należy zainstalować większą ilości paneli na dachu. Ich wydajność waha się pomiędzy 14%, a 16%.

W jaki sposób montowana jest fotowoltaika?

Wbrew powszechnym przekonaniom, fotowoltaika nie musi być montowana jedynie na dachu. Dobrym miejscem może okazać się również ogrodzenie oraz grunt. Warto jednak pamiętać, że to sposób jej montażu pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów. Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane w kierunku południowym pod kątem 30-60 stopni. Jeżeli planujemy umieszczenie instalacji na gruncie, wówczas powinniśmy rozważyć jej podniesienie na wysokość około 1,5 – 2 metrów. Jeżeli nie będzie znajdowała się na odpowiedniej wysokości, odbije się to na ilości energii, którą wygeneruje w mniejszych ilościach.

Zanim dojdzie do montażu instalacji fotowoltaicznej dobrze jest także przeprowadzić analizę zacienienia danego obszaru oraz stopień jego wpływu na fotowoltaikę. Jest to bardzo ważne, ponieważ dobór najbardziej odpowiedniego miejsca na instalację pozwala na maksymalizację zysku energetycznego. Należy pamiętać jednak o tym, aby zweryfikować czy umieszczenie instalacji na danym obszarze nie będzie utrudniało korzystania z niego w inny sposób.

Co ciekawe, jeżeli decyzja o zastosowaniu fotowoltaiki zapadnie już na etapie budowania domu, wówczas może to zmniejszyć koszty jej montażu, a panele zostaną umieszczone w taki sposób, aby stanowiły element dachu. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn nie chcemy montować paneli właśnie w tym miejscu, jest również inna opcja – budynek gospodarczy.

Powody, dla których warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną

Najważniejszy powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na rozwiązanie jakim jest fotowoltaika to znacznie niższe rachunki za energię elektryczną lub prawie całkowity ich brak. Posiadając swój prąd, nie trzeba martwić się o stale rosnące stawki za energię, co daje niezależność energetyczną. Kolejną ważną kwestią jest ochrona środowiska. Dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej można przyczynić się do poprawy jakości powietrza, gdyż nie wytwarza ona szkodliwych dla środowiska substancji. Co istotne, posiadanie fotowoltaiki nie generuje żadnych dodatkowych kosztów związanych z jej eksploatacją. Raz zamontowana wytwarza prąd nieprzerwanie nawet przez 30 lat. Zwrot z inwestycji  w panele fotowoltaiczne następuje po około 7-8 latach. Można jednak ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki, a jego otrzymanie skraca ten czas nawet do 4 at. Po tym czasie możemy cieszyć się darmową energią elektryczną, dzięki której będziemy mogli korzystać z posiadanych przez siebie sprzętów do woli.