Panele fotowoltaiczne najczęściej widuje się zamontowane na budynkach prywatnych, jednak instalacja fotowoltaiczna może przynieść liczne korzyści również w przypadku przedsiębiorstw. Sprawdź, jakie profity może przynieść instalacja PV dla Twojej firmy oraz jakie wsparcie finansowe możesz liczyć jako przedsiębiorca.

Fotowoltaika dla Twojej firmy – korzyści

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem instalacji fotowoltaicznej dla swojej firmy, na pewno dostrzegasz korzyści finansowe, jakie może ona przynieść Twojemu przedsiębiorstwu. Okazuje się jednak, że pieniądze to nie jedyny powód, dla którego warto postawić na fotowoltaikę w swoim biznesie.

Oszczędności na rachunkach za prąd

Główną korzyścią dla firmy są oczywiście niższe rachunki za prąd. To, ile Twoja firma zaoszczędzi dzięki instalacji fotowoltaicznej, uzależnione jest od kilku czynników, takich jak: lokalizacja budynku, stopień nasłonecznienia paneli, zapotrzebowania energetycznego budynku itp. Im większe oszczędności, tym szybciej zwróci się inwestycja w instalację.

Za sprawą instalacji fotowoltaicznej przedsiębiorstwo może częściowo uniezależnić się od rynkowych cen prądu. Nagłe i wysokie podwyżki nie zrujnują budżetu firmy, a Ty jako właściciel przedsiębiorstwa zyskasz większą kontrolę nad firmowymi wydatkami.

Możliwość odliczenia inwestycji od podatku i skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej

Od 2019 roku przedsiębiorcy mogą uzyskać status prosumentów, jeśli są właścicielami instalacji o mocy do 50 kW. Taka moc będzie odpowiednia dla firm, które w ciągu roku zużywają do 42 000 kWh. Z faktu bycia prosumentem wynikają kolejne korzyści dla firm: mogą one odliczyć koszty instalacji od dochodu, odliczyć podatek VAT od instalacji oraz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Korzyści wizerunkowe

Warto również wspomnieć o korzyściach wizerunkowych, jakie odniesie Twoja firma dzięki instalacji fotowoltaicznej. Współcześni konsumenci coraz chętniej dokonują ekologicznych wyborów, mając na uwadze dobro środowiska naturalnego. Chętnie korzystają z usług oraz produktów marek, którym przyświecają podobne wartości. Jeśli więc na terenie firmy zamontujesz panele fotowoltaiczne, nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale również zyskasz w oczach klientów i wyróżnisz się na tle swojej konkurencji. Twoja firma będzie prezentować się jako odpowiedzialna, ekologiczna (i nie będzie to tylko pusty greenwashing, polegający na działaniach pseudoekologicznych, którego jedynym celem jest zwabienie klientów) i nowoczesna.

 

Jak uzyskać dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej dla firmy?

Każdego roku uruchamiane są różne programy, dzięki którym przedsiębiorcy mogą korzystać z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej. Przykładem takiego programu jest Energia Plus, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki pokrywającej do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Ponadto istnieje możliwość umorzenia części pożyczki (do 1 mln zł). Wnioski mogą składać przedstawiciele małych, średnich i dużych firm. Nabór wniosków do aktualnej edycji programu trwa do 13.12.204 roku lub do wyczerpania alokacji środków.

Programy, w ramach których można otrzymać dofinansowanie do instalacji PV, zmieniają się co jakiś czas. Jedne wygasają, pojawiają się inne. Informacje o aktualnych programach i harmonogramach składania wniosków można uzyskać, śledząc aktualności na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Budżet programu wynosi ponad 24 mld euro. Jednym z założeń programu jest obniżenie emisyjności gospodarki oraz zwiększenie udziału zielonej energii z OZE. Lista beneficjentów programu, którzy mogą skorzystać z dotacji lub instrumentów finansowych, jest długa i znajdują się na niej również przedsiębiorcy. Harmonogram naboru wniosków znajduje się na stronie feniks.gov.pl.

Kolejną formą wsparcia przedsiębiorców w finansowaniu instalacji fotowoltaicznej są kredyty udzielane na preferencyjnych warunkach. Warto zapoznać się z ofertami różnych banków i wybrać kredyt najkorzystniejszy dla swojej firmy. 

Panele fotowoltaiczne można wziąć także w leasing. Wystarczy zawrzeć umowę z wybraną firmą leasingową, w ramach której jako przedsiębiorca zobowiążesz się do płacenia comiesięcznych rat, a firma udostępni Ci panele fotowoltaiczne. Początkowo instalacja nie jest własnością firmy – staje się nią dopiero, gdy zostanie spłacona suma określona w umowie.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla firm niesie szereg korzyści, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Dzięki programom dotacji, kredytom na preferencyjnych warunkach oraz możliwości wzięcia paneli fotowoltaicznych w leasing przedsiębiorca nie musi dysponować dużą sumą pieniędzy, która pokryje cały koszt instalacji PV. Wszystkie te czynniki sprawiają, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zdecydowanie warta rozważenia.