Na gruncie czy na dachu? W kierunku wschodnim, zachodnim, a może południowym? Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał? Poznaj wady i zalety instalacji fotowoltaicznej na dachu oraz na gruncie i sprawdź, w jakim kierunku ułożyć panele, by inwestycja przyniosła Ci jak najwięcej korzyści.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Prosumenci najczęściej wybierają dach swojego domu na miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Panele można zamontować na dachu pokrytym blachodachówką, blachą trapezową. Nie należy zakładać instalacji na dachu pokrytym drewnem lub strzechą trzcinową, ze względu na ryzyko pożaru. Modułów fotowoltaicznych nie montuje się również na dachach z eternitem. Nie bez znaczenia pozostaje także stan dachu: powinien on być kompletny i bez uszkodzeń. W przeciwnym wypadku ciężkie moduły mogą dodatkowo obciążyć dach, pogarszając jego stan. Panele można układać zarówno na płaskich, jak i spadzistych dachach.

Zalety instalacji fotowoltaicznej na dachu:

– instalacja nie zajmuje miejsca na podwórku,
– zminimalizowane ryzyko kradzieży paneli,
– nie ma ryzyka, że panele zostaną uszkodzone przez domowe zwierzęta lub dzieci.

Wady instalacji fotowoltaicznej na dachu:

– powierzchnia dachu warunkuje wielkość instalacji,
– kierunek dachu i kąt jego nachylenia wpływa na efektywność instalacji,
– wybór komponentów zależy od uwarunkowań budynku,
– w przypadku remontu dachu potrzebny będzie demontaż i ponowny montaż instalacji fotowoltaicznej.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Alternatywą dla umieszczania paneli PV na dachu jest montaż instalacji na gruncie. Wybierając miejsce na instalację naziemną, warto zwrócić uwagę, czy na moduły nie będzie padał cień rzucany przez drzewa lub inne budynki. Dobra wiadomość dla inwestorów jest taka, że jeżeli moc instalacji nie będzie przekraczać 50 kW, nie trzeba mieć pozwolenia na budowę.

Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

– rozmiar instalacji nie jest ograniczony powierzchnią dachu, a w razie potrzeby można ją rozbudować, by czerpać dodatkowe zyski z pracy paneli,
– panele mogą zostać skierowane w kierunku południowym,
– większa swoboda w doborze komponentów instalacji,
– łatwiejsze odśnieżanie instalacji zimą.

Wady instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

– instalacja zajmuje miejsce na gruncie, które mogłoby zostać wykorzystane np. w celach rekreacyjnych,
– konieczność wykonania konstrukcji wspornej pod panele, co pociąga za sobą dodatkowe koszty,
– panele są bardziej narażone na ewentualne zniszczenie przez dzieci lub zwierzęta oraz kradzież.

Odpowiedź na pytanie: gdzie zamontować panele fotowoltaiczne zależy od indywidualnych uwarunkowań gospodarstwa. Jeśli dach jest usytuowany od strony północnej, montowanie na nim paneli jest nieopłacalne. Z kolei na podwórkach o niewielkiej powierzchni na instalację naziemną może po prostu zabraknąć miejsca. Dlatego podczas wyboru miejsca instalacji zawsze należy wziąć pod uwagę indywidualne czynniki. Jeśli masz wątpliwości, w którym miejscu zamontować instalację fotowoltaiczną, skontaktuj się z naszymi specjalistami telefonicznie lub wyślij e-mail: chętnie pomożemy Ci wybrać, najlepszą dla Ciebie opcję.

W jakim kierunku ułożyć panele fotowoltaiczne?

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na efektywność działania całej instalacji. Jako że Polska znajduje się na półkuli północnej, najlepiej, jeśli panele są skierowane na południe. Tak ustawione moduły najwięcej energii w środku dnia, mniej zaś rano oraz wieczorem. Dobrym wyborem będzie również ustawienie instalacji w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim.

W przypadku instalacji naziemnej możesz ułożyć panele w najbardziej pożądanym kierunku, czyli południowym. Jeśli jednak zapadła decyzja o ułożeniu modułów na dachu, nie zawsze możliwe jest skierowanie ich w najkorzystniejszym kierunku. Możesz się wówczas zdecydować się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w kierunku wschód-zachód. Trzeba się jednak liczyć z mniejszym uzyskiem energii (nawet do 15 proc. w porównaniu do instalacji skierowanej na południe). Efektywność działania paneli fotowoltaicznych skierowanych w kierunku wschodnim lub zachodnim można poprawić przez różne techniczne rozwiązania, np. zastosowanie optymizerów mocy, mikroinwerterów czy wybór paneli o większej sprawności, które w większym stopniu przetworzą promieniowanie słoneczne w energię elektryczną, lub po prostu zwiększając liczbę modułów, o ile powierzchnia dachu na to pozwala.

Nie polecamy układania paneli w kierunku północnym. Z uwagi na niewielkie nasłonecznienie instalacja nie będzie działać efektywnie, a co za tym idzie – okaże się nieopłacalna.

Nie bez znaczenia pozostaje również kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Za najbardziej optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce północnej przyjmuje się 35-40°, zaś w Polsce południowej 30-35°. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy oferującej panele fotowoltaiczne warto omówić dostępne rozwiązania, by wybrać dla siebie jak najlepsze rozwiązanie.