Panele fotowoltaiczne widujemy głównie na dachach domów jednorodzinnych lub farmach fotowoltaicznych. Czy to jednak oznacza, że nie mogą zostać zamontowane na dachu… bloku? Nic podobnego! Przedstawiamy inwestycję fotowoltaiczną zrealizowaną przez TaloEnergy dla spółdzielni mieszkaniowej Wrocław-Południe. Sprawdź, skąd pozyskano dotacje, ile wynosił okres zwrotu inwestycji oraz ile udaje się zaoszczędzić mieszkańcom spółdzielni.

Inwestycja fotowoltaiczna dla Spółdzielni Mieszkaniowej – garść faktów

Inwestycja fotowoltaiczna realizowana dla spółdzielni mieszkaniowej Wrocław-Południe objęła 35 budynków, w których mieszka łącznie około 15 tys. mieszkańców. Pierwsze panele pojawiły się na dachach w maju 2016 roku, inwestycję ukończono zaś w październiku 2017 roku. Firma TaloEnergy była głównym wykonawcą inwestycji. Łącznie na dachach bloków zamontowaliśmy dokładnie 2771 paneli, które zajmują powierzchnię 0,5 ha. Całkowita moc instalacji wynosi 739 kWp. Spółdzielnia zobowiązała się do rocznej produkcji na poziomie 760 tys. kWh. Instalacja fotowoltaiczna w większości budynków pokrywa 100 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną.

Spółdzielnia z Wrocławia jest pierwszą w Polsce, która zdecydowała się na inwestycję w panele fotowoltaiczne na tak szeroką skalę. Aktualnie jest to największa w Europie rozproszona instalacja, która produkuje prąd z energii słonecznej.

Zwrot kosztów, oszczędności dla mieszkańców i inne korzyści z inwestycji fotowoltaicznej na przykładzie wrocławskiej spółdzielni

Instalacja modułów fotowoltaicznych na 35 budynkach wrocławskiej spółdzielni była możliwa dzięki finansowaniu z programu Prosument Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. WFOŚIGW sfinansował 40 proc. inwestycji w formie dotacji, zaś pozostałe 60 proc. w formie pożyczki na 10 lat. Raty są spłacane z oszczędności za energię elektryczną, jakie spółdzielnia pozyskuje dzięki instalacji fotowoltaicznej.

Dzięki dotacji okres zwrotu wyniesie 7,5-9 lat. Bez środków z programu Prosument inwestycja zwróciłaby się dopiero po około 13-16 latach. Już wkrótce pierwsze budynki wychodzą z systemu pożyczkowego, dzięki czemu ich mieszkańcy będą płacić jeszcze mniej za prąd.

Podczas spłacania pożyczki mieszkańcy bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe płacą średnio 25 proc. kosztów, które ponosili przed instalacją modułów fotowoltaicznych. W niektórych budynków jest to 10 proc., w innych 50 proc. początkowych kosztów – taka rozbieżność wynika z różnej charakterystyki energetycznej budynków. Wstępne wyliczenia pokazują, że instalacja przyniesie mieszkańcom oszczędności wynoszące ok. 377 000 zł w skali roku.

Niższe rachunki za prąd, a co za tym idzie, większe oszczędności zostające w kieszeniach mieszkańców, to nie jedyne plusy instalacji fotowoltaicznej na dachach bloków wrocławskiej spółdzielni. Pozyskiwanie energii z promieni słonecznych w tym konkretnym przypadku pozwoli ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o ponad 600 ton. Aby pochłonąć tyle CO2 potrzeba byłoby ok. 50 tysięcy drzew, które zajęłyby nawet 150 ha lasu.

Plany na przyszłość

Zarówno mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, jak i jej zarząd, widzą niezaprzeczalne zalety z korzystania z zielonych źródeł energii. Duże oszczędności, jakie niosą ze sobą te sposoby pozyskiwania energii, zachęcają do korzystania z kolejnych nowoczesnych rozwiązań. Trwa termomodernizacja bloków we wrocławskiej spółdzielni, która jest niezbędna przy produkcji energii cieplnej. Wkrótce zostanie oddana do użytku pierwsza hybrydowa instalacja wykorzystująca panele fotowoltaiczne do zasilania pomp ciepła. Pompy posłużą do podgrzewania wody użytkowej oraz będą magazynować ciepłą wodę, kiedy akurat nie będzie wykorzystywana. Pozwoli to wygenerować jeszcze większe oszczędności, gdyż to właśnie produkcja energii cieplnej pochłania najwięcej opłat.

I Ty możesz pozyskiwać zieloną energię dla swojej spółdzielni mieszkaniowej lub firmy

Jak pokazuje przykład Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe instalacja fotowoltaiczna niesie ze sobą liczne korzyści, w tym także finansowe. Chcesz, żeby i Twoja spółdzielnia mieszkaniowa lub firma korzystała z zielonej energii, gromadząc w ten sposób oszczędności, które można wykorzystać na rozwój biznesu? Skontaktuj się z nami przez formularz lub zadzwoń, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości. Nasi specjaliści obliczą, ile modułów potrzebujesz, by zaopatrzyć spółdzielnię mieszkaniową lub przedsiębiorstwo w energię, i oszacują koszt inwestycji, byś mógł się przekonać, czy warto zdecydować się na inwestycję.
Dzięki jednorazowej inwestycji w panele fotowoltaiczne i niewielkim środkom na ich późniejsze utrzymanie możesz cieszyć się darmową energią elektryczną przez co najmniej trzy dekady. W przypadku przedsiębiorstw lub spółdzielni mieszkaniowych, które pozyskały dotację, inwestycja fotowoltaiczna zwraca się szybciej, niż ma to miejsce w gospodarstwach jednorodzinnych.