Popularność fotowoltaiki stale rośnie i wciąż przybywa osób zainteresowanych takim rozwiązaniem. Jeżeli należysz do grupy tych, którzy wciąż zastanawiają się nad zastosowaniem paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym czy w firmie i stale odkładają tą decyzję na później, to niewątpliwie powinieneś powrócić do rozważań. Dlaczego? Mianowicie dlatego, że właśnie zakończyły się prace nad nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii. Już 1 kwietnia 2022 roku w życie wejdzie bowiem nowy system rozliczania prosumentów. Czy fotowoltaika będzie zatem opłacalnym rozwiązaniem w 2022 roku? Na czym dokładnie będą polegały zmiany? Do kiedy można rozliczyć fotowoltaikę na starych zasadach? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule. Zachęcamy do lektury.

Jak kształtuje się rynek fotowoltaiki w Polsce?

Ubiegły, 2021 rok, był absolutnym przełomem w branży odnawialnych źródeł energii. Jako doświadczeni profesjonaliści w branży fotowoltaicznej, sami mogliśmy się o tym przekonać. Na podstawie danych zgromadzonych przez Agencję Rynku Energii można dowiedzieć się, że zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce na koniec listopada 2021 roku wynosiła 7122 MW. Takie informacje wskazują na wzrost o 92,3% w stosunku do poprzedniego roku, a panele fotowoltaiczne są zdecydowanie najchętniej wybieraną technologią odnawialnych źródeł energii.

Fotowoltaika w 2022 roku – jakie zasady będą obowiązywały?

Zmiany, o których donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska, będą obowiązywały od kwietnia 2022 roku. W tym miejscu przypomnimy jednak, jak wyglądał system opustów dotychczas. Otóż umożliwiał on prosumentom korzystanie z sieci energetycznej niczym z wirtualnego magazynu. Na czym dokładnie to polegało? Mianowicie na tym, że prosumenci oddawali nadwyżki energii elektrycznej do sieci, które zostały wyprodukowane przez posiadane przez nich instalacje fotowoltaiczne. Gdy ich instalacje produkowały mniej prądu, np., w okresie jesienno- zimowym, wówczas mogli odebrać te nadwyżki nawet w 80%. Jak będzie wyglądało to od kwietnia 2022 roku i na jakie korzyści mogą liczyć osoby, które do 31 marca 2022 roku zdecydują się na zakup i montaż fotowoltaiki? Otóż prosumenci zyskają możliwość skorzystania z systemu opustów przez najbliższe 15 lat. Ponadto, nie będą ponosić kosztów opłaty dystrybucyjnej zmiennej. Dodatkowo, zyskają możliwość rozliczenia nadwyżki energii przez 12 miesięcy oraz dobrowolnego przejścia na rozliczenie w systemie net-billingu.

 

Nowi prosumenci od 1 kwietnia 2022 roku będą rozliczać się na zasadzie net- billingu. Zmiana ta polegać będzie na monetyzacji poprzedniego systemu rozliczeń. Prosument stanie się bowiem sprzedawcą nadwyżki energii do sieci. W sytuacji, gdy pojawią się jednak niedobory energii, będzie ją musiał kupić. Nowość stanowi również depozyt prosumencki. Mowa o koncie rozliczeniowym, zasilanym wartością energii elektrycznej wprowadzonej do sieci (wyrażonej w złotówkach). Prosument będzie miał możliwość wykorzystania tych środków, w celu pokrycia wartości pobranej z sieci energii, zgodnie z taryfą operatora. Depozyt będzie można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. Wartość odesłanej energii elektrycznej zostanie przez sprzedawcę przeliczona zgodnie ze średniomiesięczną ceną z Towarowej Giełdy Energii (od 2024 roku natomiast po cenie z ostatniej godziny). Jeżeli okaże się, że wartość energii jest zbyt mała, wówczas prosument będzie zobowiązany dopłacić brakującą kwotę. W przypadku jednak nadwyżki wartości energii, sprzedawca zwróci prosumentowi część nadpłaty. Nie więcej jednak niż 20% wartości energii w miesiącu kalendarzowym, który był rozliczany.

Co jeszcze czeka rynek fotowoltaiki w niedalekiej przyszłości?

W związku z faktem, że nowe przepisy wymuszają zmiany w branży fotowoltaicznej, na rynku pozostaną jedynie profesjonalne i najbardziej doświadczone firmy takie jak Talo Energy. Operatorzy oraz sprzedawcy energii elektrycznej, będą musieli mierzyć się z licznymi wyzwaniami infrastrukturalnymi. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do unijnych (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej).

Czy pomimo zmian fotowoltaika będzie nadal opłacalna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – zdecydowanie tak. Panele fotowoltaiczne niezmiennie stanowią i stanowić będą doskonały sposób na produkcję ekologicznej i bezpłatnej energii elektrycznej. Właściwy dobór instalacji fotowoltaicznej w dalszym ciągu umożliwiać będzie pokrywanie całości zapotrzebowania energetycznego. Takie rozwiązanie pozwoli zarówno gospodarstwom domowym, rolnym, jak i firmom, zredukować dotychczasowe rachunki za energię elektryczną niemal do zera. Niezwykle istotne będzie także wykorzystanie produktów komplementarnych, takich jak pompa ciepła czy magazyn energii. Wyżej wspomniane pozwolą na zwiększenie konsumpcji wyprodukowanej energii. Co ważne, osoby, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej do 31 marca 2022 roku, będą mogły korzystać z dotychczasowego systemu jeszcze przez bardzo długi czas. W związku z powyższym, niewątpliwie warto rozważyć zastosowanie fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym. A w celu poznania szczegółów dotyczących realizacji takiej instalacji, zapraszamy do kontaktu z profesjonalnym zespołem Talo Energy.