Wybór paneli fotowoltaicznych z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Decydują się na nie osoby, które chciałyby przede wszystkim poczynić oszczędności w domowym budżecie. W wielu przypadkach, pod uwagę brana jest także troska o środowisko i bezpieczeństwo energetyczne. Pomimo, że fotowoltaika nie należy do najtańszych rozwiązań, to na jej wybór decyduje się coraz szersze grono klientów. Gdzie zatem zainstalować instalację fotowoltaiczną? Odpowiedzi na to pytanie udzielamy w niniejszym artykule. Zachęcamy do lektury.

Po pierwsze – domy jednorodzinne

Niezależnie od wielkości posiadanego przez siebie domu, coraz więcej osób podejmuje decyzję o zainstalowaniu fotowoltaiki. Aby jednak możliwe było czerpanie z niej maksymalnych korzyści, niezwykle ważnym jest odpowiednie dopasowanie instalacji do warunków, w jakich będzie pracowała i indywidualnych potrzeb klienta. W tym wypadku znaczącą rolę odgrywać będzie firma, która wykona montaż paneli fotowoltaicznych. To właśnie po jej stronie leży dopasowanie oferty pod danego klienta i to ona odpowiedzialna jest za to, aby instalacja fotowoltaiczna możliwie najlepiej spełniała swoje zadanie i generowała dostateczne ilości prądu. W związku z tym, że klienci indywidualni stanowią największą grupę odbiorców dla tego typu usług, to głównie do nich kierowane są oferty firm trudniących się zakładaniem paneli fotowoltaicznych. Najczęściej, montuje się je na dachu budynku lub w ogrodzie, jest to jednak ściśle uzależnione od możliwości instalacji. Po pewnym czasie koszty poniesione na inwestycje zwracają się, a klienci są praktycznie zwolnieni z opłat za energię elektryczną.

Po drugie – gospodarstwa rolne

Coraz chętniej na instalacje fotowoltaiczne decydują się właściciele gospodarstw rolnych. W ich przypadku takie rozwiązanie okazuje się być niezwykle korzystne. Ze względu na fakt, że duże przestrzenie wymagają znacznie większej ilości zużytej energii elektrycznej, wydatki na nią potrafią być naprawdę wysokie. Dlatego też w tym przypadku idealnym rozwiązaniem okaże się być fotowoltaika. Dzięki niej możliwe będzie poczynienie dużych oszczędności w wydatkach na energię elektryczną, co w gospodarstwie rolnym niewątpliwie będzie bardzo odczuwalne.

Po trzecie – firmy i obiekty przemysłowe

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznych ma również sens w przypadku klientów, którzy prowadzą własne działalności gospodarcze i posiadają duże zakłady pracy. W takich miejscach koszty związane z użytkowaniem energii elektrycznej są naprawdę wysokie. Jeżeli zatem można by było wykorzystać odnawialne źródła energii i tym samym móc poczynić oszczędności w wydatkach na prąd, to czy nie byłoby to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej. Ponadto, wybór takiego wariantu wpływa pozytywnie na wizerunek danego przedsiębiorstwa. Po pierwsze – wykazuje się dbałością o środowisko, a po drugie – prezentuje się jako nowoczesna firma, która podąża z duchem czasu i myśli perspektywicznie. Dlatego też instalacja fotowoltaiczna w firmach to bardzo dobre posunięcie.

Po czwarte – obiekty użyteczności publicznej

Instalacje fotowoltaiczne sprawdzą się wszędzie, również w obiektach użyteczności publicznej. Przykładem takiego posunięcia jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii znajdujące się przy warszawskim Placu Trzech Krzyży. Dało ono początek zastosowaniu fotowoltaiki także w innych obiektach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko minimalizuje się wydatki na prąd. Jest to także krok w kierunku ochrony środowiska naturalnego. W związku z powyższym, fotowoltaika to świetny wybór dla praktycznie każdego inwestora.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest odpowiednia dla osiedli mieszkaniowych?

O fotowoltaice najczęściej mówi się w kontekście domów jednorodzinnych czy firm. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takie rozwiązanie sprawdzi się również na osiedlach mieszkaniowych. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze bloki, a deweloperzy szukają innowacyjnych rozwiązań, które miałyby sprawić, że zakup mieszkań w nich będzie bardziej kuszący. Z całą pewnością takim rozwiązaniem będą panele fotowoltaiczne, dzięki którym osiedle zyska miano energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska naturalnego.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków, skierowanych na południe. Takie rozwiązanie pozwala na osiągniecie optymalnych warunków pracy paneli. Instalacja fotowoltaiczna może być również zainstalowana na płaskim dachu. W tym wypadku niezbędny będzie jednak montaż dodatkowego stelaża, który pozwoli uzyskać zalecany kąt jej nachylenia. Jeżeli z różnych powodów, instalacja paneli na dachu nie jest możliwa, to w takim wypadku warto rozważyć lokalizację fotowoltaiki na gruncie. Decydując się na takie rozwiązanie należy zadbać o podwyższenie i odpowiednie nachylenie paneli. W przypadku budynków, w których dach nie jest skierowany na południe, konieczne będzie zastosowanie bardziej złożonej i przede wszystkim mocniejszej instalacji na dwóch połaciach dachu. Należy mieć na względzie fakt, że uzyski w tym wypadku mogą być nieco mniejsze, niż w przypadku idealnej konfiguracji południowej.