Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku ruchomych elementów, a jej konstrukcja jest bardzo solidna. Utworzona jest ze stali nierdzewnej i pleksi do izolacji oraz ochrony ogniw słonecznych przed gradobiciem i burzami. Przekłada się to na kilkudziesięcioletnią pracę paneli bez jakichkolwiek problemów. Dowiedz się, od czego zależy żywotność paneli fotowoltaicznych i jak można ją wydłużyć.

Wytrzymałość paneli fotowoltaicznych 

Długość pracy instalacji fotowoltaicznej jest stosunkowo wysoka, a wydajność jest głównie uzależniona od jakości paneli i miejsca montażu. Gwarancja, jaką objęta jest duża część paneli fotowoltaicznych, wynosi 25 lat. Badania wykazują jednak, że ogniwa o dłuższym stażu pracy (jak na przykład 30 lat) również mogą pracować z zaskakująco wysoką sprawnością.

Tak duża żywotność paneli wynika między innymi z ich prostej i solidnej konstrukcji. Nie posiadają one żadnych delikatnych elektronicznych komponentów, a ich obudowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Warto podkreślić, że odpowiednio zamontowane, umieszczone na dachu domu, panele PV są w niewielkim stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne. Prawidłowy montaż instalacji i brak ekstremalnych warunków pogodowych sprawi, że praca paneli będzie bardzo długa.

Wydajność paneli fotowoltaicznych zmniejsza się średnio o 0,5% rocznie. Sugeruje to, że po 25 latach wydajność instalacji fotowoltaicznej będzie wynosić o około 12,5 % mniej, niż w momencie ich montażu. Warto zaznaczyć, że spadek wydajności zależy od jakości poszczególnych paneli fotowoltaicznych.

Od czego zależy czas pracy paneli fotowoltaicznych?

Nawet na żywotność najlepszej jakości modeli ogniw fotowoltaicznych wpływ mają różne czynniki. Przyjęło się, że panele mogą zachować pełną wydajność nawet przez 25 lat. Po takim czasie ich wydajność powinna wynosić co najmniej 80% początkowej. Potem z każdym rokiem zaczynają słabnąć. Coraz częściej można jednak zauważyć, że panele bezproblemowo pracują nawet 35 lat. 

Na prace i wydajność paneli fotowoltaicznych wpływ mają zjawiska atmosferyczne, na przykład gradobicie. Chodzi o naprawdę ekstremalną pogodę – zazwyczaj solidnej jakości fotowoltaika jest odporna na trudniejsze warunki pogodowe, zarówno te występujące zimą, jak i latem. Europa jest częścią świata, gdzie spadek wydajności paneli jest najmniejszy przez rzadkość skrajnych warunków pogodowych.

Duże znaczenie przy wydajności instalacji fotowoltaicznej ma także falownik, który przekształca prąd stały wytwarzany przez moduły, w prąd zmienny używany w gospodarstwach domowych. Jest to bardzo intensywny proces, przez co żywotność falowników może być krótsza. Są one objęte zazwyczaj 10-letnią gwarancją.

Istnieją modele instalacji fotowoltaicznych posiadające kilka ogniw, z których prąd transportowany jest do jednego falownika. W takiej sytuacji jest on silnie obciążony. 

Jednak najnowsze rozwiązania zazwyczaj opierają się na mikrofalownikach. Dzięki czemu instalacja pracuje równolegle, nie szeregowo, przez co zwiększa się jej efektywność. Wpływa to na zniwelowanie kosztów wymiany konkretnych części oraz wydłuża ich pracę. 

Dzięki wysokiej jakości panelom fotowoltaicznym i profesjonalnemu montażowi firmy Talo Energy możemy być pewni, że nasza instalacja posłuży nam przez wiele lat. 

Wpływ temperatury na fotowoltaikę

Zły wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych mają wysokie temperatury. Dzieje się tak dlatego, że krzem, który w panelach jest półprzewodnikiem pod wpływem intensywnego światła i wysokiej temperatury nagrzewa się. Oddziałuje to na ruchliwość ładunków i szerokość przerwy energetycznej oraz rezystywność samego półprzewodnika. Powoduje to, że im większa temperatura na powierzchni paneli, tym mniejsza sprawność. Optymalne warunki pracy paneli fotowoltaicznych wynoszą 20 stopni Celsjusza.

Wpływ cienia

Sprawność instalacji fotowoltaicznej jest zagrożona także przez cień. Panele są łączone szeregowo i cień zasłaniający chociaż jeden z nich może przyczynić się do obniżenia mocy całego systemu. Z tego względu montuje się diody bocznikowe. Istnieją także optymalizatory, które umożliwiają odłączenie i pomijanie takich najsłabszych ogniw. Zacienie doprowadza do praktycznie wyłączenia danego obszaru i ma duży wpływ na wytwarzanie prądu w całym układzie.

Brud a żywotność fotowoltaiki

Zabrudzenia są nie do uniknięcia. Pyły zawieszone, kwaśny deszcz czy pyłki kwiatowe lądują na dachu i panelach fotowoltaicznych. Mimo że zalegający brud wpływa na sprawność modułów, to nie można go tak po prostu usunąć. Nieprawidłowa pielęgnacja może spowodować uszkodzenia paneli i wyłączenia ich z produkcji prądu. Fotowoltaikę najlepiej wyczyścić z pomocą profesjonalistów. Zwykła woda czy korzystanie z myjki ciśnieniowej i silnych detergentów może uszkodzić instalację.

Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Na lepszą wydajność instalacji fotowoltaicznej wpływ ma jej właściwa konserwacja. Warto więc sprawdzać stan instalacji. Można tego dokonać na przykład poprzez odczyt z falownika. Dobrym sposobem jest specjalna aplikacja w telefonie, która umożliwia monitorowanie stanu paneli. Gwarantuje ona także dostęp do wcześniejszych danych, przez co możemy zauważyć ewentualny spadek wydajności.

Należy także sprawdzić okablowanie. Każde uszkodzenie może wywołać spadki w ilości wytwarzanej energii, więc zaleca się wykonywać tę czynność systematycznie, na przykład raz do roku. Na awarię najbardziej narażone są przewody umieszczone między panelami – mogą być uszkodzone przez między innymi zamarznięta, stojącą wodę.