Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko ogniwa solarne na dachu – wybór różnych urządzeń jest bardzo duży. Panele słoneczne zamontowane na naziemnym stelażu to nie tylko domena farm fotowoltaicznych – także i zwykły Kowalski może w ten sposób pozyskiwać energię ze słońca.

 

Fakt, że instalacje fotowoltaiczne podbijają szturmem rynek budowlany, jest niezaprzeczalny. Wiele osób jednak z powodu niekorzystnej konstrukcji dachu lub jego ekspozycji na słońce waha się, czy inwestycja się opłaca. Warto wtedy wziąć pod uwagę inne sposoby montażu paneli – na przykład na stelażu na ziemi. Jakie są zalety i wady takich ogniw?

Jak zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie?

Wybór odpowiedniego miejsca

Panele fotowoltaiczne mocuje się na specjalnym stelażu osadzonym na gruncie o odpowiedniej stabilności. Nie zaleca się montażu stelaża na powierzchni piaszczystej lub podmokłej.  Miejsce musi być też oczywiście niezacienione, z dobrą ekspozycją – najlepiej w kierunku południowym, by słońce padało na panele jak najdłużej przez większą część roku.

Budowa konstrukcji stelaża

Stelaż jest wkręcany lub wbijany w ziemię, bądź też mocowany na betonowym fundamencie. Oczywiście pierwsza metoda jest i szybsza i znacznie tańsza. Do budowy stelaża wykorzystuje się profile aluminiowe lub stalowe zabezpieczone przed korozją. Wysokość całej konstrukcji to ok. 1,5–2 m. Ponieważ cała konstrukcja jest znacznie większa niż ta mocowana na dachu, za jej wykonanie i potrzebny materiał zapłacimy więcej. Montaż jest za to dużo prostszy niż na dachu i trwa dużo krócej (1–2 dni, zależnie od wielkości instalacji).

 

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Wykonanie instalacji fotowoltaicznej powierza się wyspecjalizowanej firmie, która tworzy projekt i kalkulację kosztów, dobiera urządzenia i zleca instalację fachowcom. Na całkowity koszt instalacji składają się:

  • cena samych paneli,
  • koszty konstrukcji (stelaż/betonowy fundament),
  • cena dodatkowego osprzętu (falownik, ochrona antyprzepięciowa, okablowanie),
  • koszt wykonania ogrodzenia ochronnego (opcjonalnie),
  • montaż, dokumentacja,
  • koszt dostawy.

 

Z uwagi na konieczność wykonania dodatkowej konstrukcji stelaża, koszt budowy instalacji fotowoltaicznej na gruncie będzie wyższy niż tej zamontowanej na dachu. Różnica ta wynosi średnio 16 proc.

 

Warto pamiętać, że instalacja do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę, więc koszty jego uzyskania nie dotyczą typowego domu jednorodzinnego. W zależności od powierzchni i liczby domowników, wystarczy instalacja o ok. 3,5 – 5 kW mocy.

Ile kosztuje zbudowanie instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

Cena paneli fotowoltaicznych jest rzecz jasna zależna od powierzchni, jaką zajmują. Im większy dom, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i tym większa powierzchnia instalacji. Należy wziąć pod uwagę prosty przelicznik: na każdy 1 kW energii elektrycznej powinno przypadać 1,25 kW produkowane przez panele słoneczne.

 

Statystycznie dom jednorodzinny zużywa ok. 3,5–4 kW energii elektrycznej. Przekłada się to na instalację o mocy ok. 4,5 kW. Jej koszt waha się od 23 do 27 tys. zł brutto. Instalacja o większej mocy, 5 kW, to koszt ok. 30 tys. zł brutto. Powierzchnia zajmowana przez panele o takiej wydajności to ok. 25–30 m2.

 

Warto wziąć pod uwagę, że powyższe ceny są uśrednione i zależą m.in. od lokalizacji i klasy zastosowanych urządzeń. Aby ocenić dokładniej koszty, można skorzystać z różnych kalkulatorów. Najlepiej jednak poprosić o indywidualną wycenę firmę specjalizującą się w fotowoltaice.

 

Kiedy warto zamontować instalację fotowoltaiczną na gruncie?

Panele fotowoltaiczne montowane na ziemi polecane byłyby właścicielom dużych działek, gdzie jest odpowiednio dużo miejsca na montaż ogniw. Łatwiej tutaj wybrać odpowiednie miejsce, szczególnie w przypadku niezagospodarowanego lub mało zadrzewionego terenu. Dobrze sprawdzają się tutaj też nieużytki rolne.

 

Warto zastanowić się nad instalacją, także gdy dach domu ma niekorzystną ekspozycję (północny zachód–południowy wschód) lub niekorzystną budowę. Zbyt mały lub zbyt duży skos (mniejszy niż 20° i większy niż 35°), liczne załamania, zagięcia sprawiają, że mało będzie przestrzeni na montaż paneli, które będą efektywnie działać.

Zalety i wady w stosunku do ogniw montowanych na dachu

 

Panele fotowoltaiczne montowane na ziemi mają swoje zalety i wady – jak każde rozwiązanie. Przed podjęciem decyzji warto wziąć zatem możliwości finansowe, wielkość i rodzaj działki oraz budowę samego dachu.

 

Zalety instalacji fotowoltaicznej na gruncie:

  • szybszy i prostszy montaż – brak prac wysokościowych;
  • możliwość optymalnego ustawienia paneli, a co za tym idzie, większa wydajność instalacji;
  • bardziej efektywne chłodzenie – dzięki cyrkulacji powietrza ze wszystkich stron panele mniej narażone są na przegrzanie;
  • łatwiejsze czyszczenie, konserwacja i naprawy paneli – prostszy dostęp do instalacji.

Wady fotowoltaiki montowanej na ziemi:

  • wyższy koszt instalacji;
  • panele zabierają dużo przestrzeni;
  • większe ryzyko uszkodzenia paneli przez dzieci lub zwierzęta;
  • obniżenie walorów estetycznych działki.

 

Wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych to kwestia indywidualna. Jeśli masz wątpliwości, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się u Ciebie, skontaktuj się z naszymi specjalistami – pomożemy Ci rozwiać wątpliwości.