Sposobów ogrzewania nieruchomości jest wiele. Można wybierać spośród tradycyjnych systemów grzewczych, a także nowoczesnych, do których niewątpliwie należą maty grzewcze. Wciąż niewiele osób o nich słyszało, a jeśli nawet, to nie do końca wiedzą na czym polega ich działanie. W tym artykule omówimy czym są wyżej wymienione i w jaki sposób ogrzewają pomieszczenia.

Maty grzewcze – co to takiego?

Maty na podczerwień dedykowane ogrzewaniu pomieszczeń montuje się w suficie, ścianach czy w podłodze. Mogą stanowić one ogrzewanie całego domu czy mieszkania, lub wybranych pomieszczeń. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych, nie dochodzi tutaj do ogrzewania powietrza czyli konwekcji. Maty grzewcze emitują promienie podczerwieni za pośrednictwem których ogrzewane są poszczególne elementy pomieszczenia, kolejno oddające ciepło do otoczenia. Takie działanie można porównać do występującego w przyrodzie promieniowania słonecznego, które w pierwszej kolejności ogrzewa ziemię, budynki itp., natomiast te ostatnie wydzielają ciepło do powietrza.

Jak zbudowane są maty grzewcze?

Innowacyjne maty grzewcze są pokryte węglowymi opornikami. Te ostatnie, za pośrednictwem przepływającego przez nie prądu, emitują fale podczerwieni, które kolejno wydzielają ciepło. Są one niezwykle cienkie, dzięki czemu nie podnoszą poziomu podłogi, nie obniżają sufitu czy również nie pogrubiają ścian. Co istotne, maty na podczerwień są bezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska naturalnego. Wydzielane przez nie promieniowanie nie jest w żadnym stopniu szkodliwe. Ponadto, docenią je alergicy, gdyż w ogrzewanych w taki sposób pomieszczeniach kurz nie unosi się i nie krąży, jak ma to miejsce w przypadku klasycznego ogrzewania.

Gdzie najlepiej umieścić maty grzewcze?

Montaż mat grzewczych nie jest skomplikowany. Tego typu ogrzewanie jest bardziej ekonomiczne od standardowego. Można je umieścić na każdej powierzchni. Dzięki temu sprawdzą się jako ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Za sprawą podłączenia ich do strefowych kontrolerów, można w łatwy sposób sterować poziomem temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Co istotne, maty grzewcze nie muszą być jedynym sposobem ogrzewania powierzchni. Można je traktować jako ogrzewanie uzupełniające do tradycyjnego systemu grzewczego.

Korzyści ze stosowania mat grzewczych

Stosowanie mat grzewczych niesie ze sobą szereg korzyści dla gospodarstwa domowego i każdego innego lokalu, w którym zdecydowano się na ich montaż. Przede wszystkim pozwalają one poczynić oszczędności w budżecie, a także w czasie potrzebnym na ich montaż. W dłużej perspektywie czasu pozwalają one obniżyć rachunki za energię elektryczną. Kolejna ważna kwestia to oszczędność czasu. Po pierwsze, maty grzewcze są szybkie i łatwe w montażu. Po drugie, ogrzewanie pomieszczeń z ich udziałem przebiega niezwykle sprawnie. Dzięki temu można zapomnieć o czasie, jaki był potrzebny na dokładanie do pieca. Wystarczy po powrocie do domu ustawić wybraną temperaturę i już po chwili cieszyć się ciepłem wydzielanym przez maty.

 

Warto też podkreślić, że maty grzewcze wykonane są z włókna węglowego, które cechuje się doskonała trwałość. Materiał ten jest wysoce wytrzymały, co gwarantuje bezawaryjną pracę nawet przez kilkadziesiąt lat.

Ekologiczne maty grzewcze – dzięki nim zadbasz o środowisko

Innowacyjne maty grzewcze to nowy sposób na ogrzewanie gospodarstw domowych w miastach, miasteczkach oraz na wsiach. Dzięki zastosowanym w procesie ich produkcji nowoczesnym technologiom, realnie wpływają na poprawę jakości powietrza. Dzieje się tak dlatego, że wydzielane za ich pośrednictwem ciepło pozbawione jest szkodliwych dla środowiska substancji. Szczególnie w miesiącach jesienno- zimowych można zauważyć wzrost zanieczyszczenia powietrza. Wynika to z faktu stosowania przez wiele gospodarstw domowych i nie tylko opału, który w trakcie spalania emituje szereg niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Wyżej wymienione dostają się do powietrza, którym przecież oddychamy, a to negatywnie wpływa na nasze zdrowie i przekłada się na złe samopoczucie. Wiele osób w tym okresie szczególnie skarży się na bóle głowy, problemy z oddychaniem czy łzawienie oczu. Wybierając maty grzewcze do ocieplania gospodarstw domowych można znacząco poprawić stan środowiska naturalnego, w którym każdy z nas funkcjonuje na co dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć o matach grzewczych?

Maty na podczerwień są niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Przede wszystkim, nie zabierają miejsca, gdyż do ogrzewania pomieszczeń z ich udziałem nie są potrzebne kaloryfery, które zwłaszcza w małych pomieszczeniach mogą być uciążliwe. Ponadto, nie wymagają one czyszczenia i konserwacji. Ze względu na fakt, że montuje się je pod powierzchnią, nie ma do nich dostępu, przez co problem z utrzymywaniem ich w czystości mamy z głowy. Stanowią one również rewelacyjną odmianę dla kaloryferów, które od czasu do czasu trzeba odpowietrzać, a także wycierać z nich kurz, co w przypadku niektórych modeli i trudno dostępnych zakamarków stanowi nie lada wyczyn. Maty grzewcze, tak jak już wcześniej zostało wspomniane, nie są w żadnym stopniu absorbujące, a ogrzewanie powierzchni za ich pośrednictwem jest niezwykle proste, łatwe i przyjemne.