Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność. Dzieje się tak, ze względu na to, że dają one możliwość zaoszczędzenia na rachunkach za prąd i stania się niezależnym energetycznie. Panele PV wykorzystują energię słoneczną do pozyskiwania energii energetycznej. Jest to aktualnie najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób na produkowanie prądu. Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotowoltaiki, aby jej praca była jak najbardziej wydajna i bezawaryjna. 

Firma fotowoltaiczna – jak wybrać?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, jednym z najważniejszych kroków jest wybór firmy, która będzie odpowiedzialna za jej dobór i montaż. W takiej sytuacji warto zaznajomić się z ofertą różnych przedsiębiorstw i zwrócić uwagę między innymi na: 

  • Doświadczenie firmy oraz jej pozycję na rynku;
  • Opinie klientów dotyczące firmy;
  • Ofertę usług firmy – czy firma zapewnia audyt fotowoltaiczny, oferuje dobór paneli do potrzeb klienta, montaż fotowoltaiki, instalacji elektrycznej i innych komponentów oraz czy zajmuje się formalnościami, na przykład dotyczącymi uzyskania dofinansowania;
  • Posiada własne ekipy monterskie;
  • Jakość produktów znajdujących się w asortymencie firmy;
  • To czy moduły fotowoltaiczne i inne usługi są objęte gwarancją; 

Miejsce na instalację fotowoltaiczną

Montaż instalacji fotowoltaicznej może odbyć się na dachu, ale i na gruncie. Wybór miejsca na umieszczenie fotowoltaiki jest uzależniony od warunków występujących na danym obszarze. Decyzję dotyczącą umiejscowienia paneli dopasowuje się do potrzeb i możliwości klientów. Czynnikami, które wpływają na miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych, są:

 

  • powierzchnia – istnieją przypadki, gdy montaż fotowoltaiki na dachu obiektu jest niemożliwy z uwagi na zbyt małą powierzchnię – w takim wypadku alternatywnym rozwiązaniem jest umiejscowienie jej na gruncie. 
  • położenie względem stron świata – praca paneli jest najbardziej wydajna, gdy są one skierowane ku stronie południowej,
  • nachylenie paneli fotowoltaicznych – najlepiej, gdy ich kąt nachylenia wynosi 35 stopni względem powierzchni ziemi – wtedy odznaczają się najwyższą wydajnością,
  • zacienienie – ważnym aspektem jest to, aby panele nie były zacienione przez inne obiekty 
  • struktura dachu.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne, które są stosowane do budowy domowych elektrowni, są tworzone z ogniw krzemowych. Dzielą się one na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze cechują się sprawnością na poziomie 18-22% i dużą trwałością. Panele polikrystaliczne są tańsze, ale ich sprawność wynosi 14-18%. Potrafią one uzyskać większą ilość energii z promieniowania rozproszonego, przez co są bardziej opłacalne. Dostępne są również panele z krzemu amorficznego. Gwarantują one wysoką sprawność początkową, jednak w warunkach eksploatacyjnych potrafi ona szybko spaść.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej

Ważnym aspektem przy wyborze fotowoltaiki jest jej odpowiedni dobór mocy. Moc powinna być dopasowana do zapotrzebowania energetycznego domu. W sytuacji zbyt niskiej mocy konieczna będzie dopłata dostawcy, a zbyt duża sprawi, że wytworzona energia nie będzie całkowicie wykorzystana oraz spowolni to tempo zwrotu z inwestycji. 

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej najlepiej zostawić w rękach specjalistów, którzy dopasują ją, bazując na wykonanym wcześniej audycie fotowoltaicznym. Współpracując z Talo Energy, możesz być pewny, że moc paneli będzie właściwie dobrana do Twojego zużycia energii.

Odpowiedni montaż

Na sprawne działanie fotowoltaiki wpływa ich poprawne zamontowanie. Montaż paneli zależy od struktury dachu, jego orientacji i zacienienia, wymaganej mocy wyjściowej i dostępnych środków finansowych. Istnieje możliwość samodzielnego montażu paneli za pomocą dostępnych zestawów do tego przeznaczonych, jednak bezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z usług profesjonalnych monterów. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja będzie trwała i wykonana poprawnie. Warto wybrać firmę o dobrej pozycji w branży, która zapewnia gwarancję długoterminową na całą instalację. Należy pamiętać, że panele trzeba co jakiś czas kontrolować i czyścić. Upewnijmy się więc, czy firma, z której usług chcemy skorzystać, gwarantuje konserwacje instalacji podczas jej cyklu eksploatacyjnego.

Pomoc finansowa przy instalacji fotowoltaicznej 

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to inwestycja wiążąca się ze sporymi wydatkami. Jednak w ostatnim czasie z inicjatywy unijnych, rządowych i samorządowych instytucji powstało dużo programów oferujących dofinansowanie paneli. Dzięki temu koszty uległy obniżeniu, a opłacalność wzrosła. Do tego typu programów zalicza się między innymi Mój Prąd, Czyste Powietrze czy ulgę termomodernizacyjną.

Gwarancja na komponenty oraz usługi

Wybierając panele fotowoltaiczne, należy zwrócić uwagę także na przyznawaną gwarancję. Warto zweryfikować gwarancję na fotowoltaikę (minimum 10 lat, jednak są producenci, którzy oferują nawet 25-letnią gwarancję), ale i gwarancję na inne komponenty (jak inwerter) oraz gwarancję na montaż i serwis oferowany przez ekipę monterską. Pamiętaj, aby sprawdzić czas trwania gwarancji, ale i jej zakres.