Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w Twoim domu, możesz mieć szereg wątpliwości związanych z ich eksploatacją. Zastanawiasz się, czy będą wystarczająco wydajne i będziesz w stanie w pełni wykorzystać ich potencjał? Czy na przykład Twoje miejsce zamieszkania oraz położenie domu są odpowiednie na montaż takiej instalacji? Czy w okresie, kiedy nie ma słońca i dni są coraz krótsze zastosowanie baterii słonecznych w ogóle ma sens? Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które chcą w ekologiczny sposób dostarczyć prąd do swojego domu i zaoszczędzić na stale rosnących rachunkach na prąd.

 

Optymalne warunki dla efektywnej pracy fotowoltaiki

 

Na wytwarzanie prądu z energii słonecznej wpływa kilka czynników. 

Do nich możemy zaliczyć przede wszystkim: 

  • Miejsce instalacji paneli – najczęściej montujemy je na dachu czy boku budynku, aczkolwiek możemy je umieścić również na ziemi, czy innych powierzchniach do tego przystosowanych. Trzeba również pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dla naszej instalacji. Zaleca się montować panele z odpowiednimi przerwami, które ułatwią swobodną cyrkulację powietrza, co może być szczególnie ważne w upalne dni, kiedy instalacja może zbytnio się nagrzewać, 
  • Kąt nachylenia – optymalny kąt nachylenia na powierzchniach płaskich czy gruncie to 35C, gdyż poprzez to panele fotowoltaiczne osiągają swoją największą wydajność,
  • Ekspozycja na promienie słoneczne – tutaj największym czynnikiem jest ułożenie ogniw, zwykle montowane są od strony południowej, ale też ułożenie od strony południowo wschodniej i zachodniej umożliwi maksymalny pobór energii. Należy przede wszystkim unikać miejsc zacienionych. Gdy ogniwo jest w części zacienione, to powoduje, że nie produkuje energii, ale pobiera ją z otaczających elementów, to z kolei prowadzi do nadmiernej pracy pozostałych ogniw, co może skutkować wzrostem ich temperatury i ma niekorzystny wpływ na wydajność całego panelu fotowoltaicznego.

 

Poprawna instalacja i ekspozycja na światło dzienne mają istotny wpływ na bezawaryjną i wydajną pracę paneli fotowoltaicznych. 

 

Możemy wyróżnić kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych, m.in.: krzem monokrystaliczny, czy krzem polikrystaliczny. Różnią się one przede wszystkim ceną, ale również budową. Panele monokrystaliczne są wykonane z czystego krzemu i tym samym są bardziej wydajne, w odróżnieniu od polikrystalicznych. Występują w kolorze czarnym i granatowym, natomiast panele z zastosowaniem krzemu polikrystalicznego są koloru niebieskiego i w nich możemy dostrzec poszczególne elementy ogniw. Są one mniej wydajne i tańsze w zakupie. 

 

Panele fotowoltaiczne mogą być zamieszczone na każdej powierzchni, natomiast najczęściej są montowane na dachu budynku od południowej strony. Zwykle są ustawione pod niewielkim kątem w stosunku do dachu tak, aby mogły, jak najefektywniej konwertować promienie słoneczne i wytwarzać prąd. Panele fotowoltaiczne występują o różnej mocy, natomiast ta powinna być dostosowana do zapotrzebowania twojego domu. Takie źródło energii to praktyczne i niewątpliwie ekologiczne rozwiązanie dla Twojego domu.

 

Czy panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd zimą?

 

Nie ulega wątpliwości, że duże natężenie słoneczne sprzyja wytwarzaniu energii elektrycznej. Zwykle w okresie letnim instalacja fotowoltaiczna wytwarza więcej prądu, niż wynosi nasze zapotrzebowanie, wtedy nadmiar wytworzonej energii przekazujemy do sieci energetycznej. Są to optymalne warunki do działania paneli. 

A co w przypadku, gdy dni są coraz krótsze, śnieg zalega na dachach, a panele fotowoltaiczne nie mają dostępu do światła dziennego? 

Trzeba podkreślić, że nawet w takich warunkach fotowoltaika nadal działa, ale nie tak samo intensywnie, jak w dni letnie. W chwili, kiedy zalega na nich śnieg nie będzie generować prądu, natomiast w tym przypadku zaleca się odśnieżyć panele, aby mogły nadal sprawnie działać i konwertować światło dzienne w energię elektryczną. 

 

Wydajność instalacji fotowoltaicznej podczas mrozów

 

Warto wiedzieć, że nawet duże spadki temperatur nie mają wpływu na efektywność pracy paneli fotowoltaicznych. Kluczowym czynnikiem decydującym o wydajności fotowoltaiki są promienie słoneczne. A zatem przy słonecznej pogodzie panele mogą generować duże ilości prądu nawet podczas wysokich mrozów!

Standardowy zakres temperatur, w których pracują panele to od -40C do +85C. W naszym klimacie tak skrajne temperatury nie występują, więc nie musimy obawiać się o spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej podczas mrozów. Pomimo tego, że grudzień oraz styczeń zwykle są miesiącami, w których produkcja prądu przez instalację fotowoltaiczną jest najniższa, przy odpowiednim ustawieniu paneli względem słońca, możliwe jest nieprzerwane wytwarzanie darmowej energii przez całą zimę. 

Trzeba podkreślić, że w okresie letnim panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej prądu, natomiast w okresie zimowym wydajniej wykorzystują tę ilość światła dziennego, która do nich dociera. Rezultatem jest owocna praca instalacji przez cały rok.