Podczerwień (ang. infrared, IR), to niewielki fragment widma fal elektromagnetycznych, którego nasze oko nie jest w stanie zobaczyć. Promieniowanie to stanowi ok. 40% światła słonecznego. Długość fali podczerwonej jest większa od długości fali światła czerwonego, czyli ma mniejszą częstotliwość. Stąd właśnie nazwa podczerwień.
Przedstawia to poniższy rysunek:

Fale podczerwone znajdują się między mikrofalami, a światłem widzialnym, czyli w bardzo szerokim zakresie. Z tego powodu, zostały podzielone na trzy główne grupy:
1. bliska podczerwień: od 700nm do 1μm,
2. krótka, średnia i długa podczerwień: od 1μm do 15μm,
3. daleka podczerwień: od 15μm do 1mm.

Bliska podczerwień jest słabo tłumiona przez atmosferę, dlatego dobrze nadaje się do prowadzenia transmisji w powietrzu. W obszarze krótkiej i średniej podczerwieni pracują światłowody, służące do przesyłu danych.
Z kolei, długa podczerwień i część dalekiej transportuje ciepło. Ten podział jest umowny i zależny od konkretnego zastosowania ale pomoże nam zrozumieć działanie naszych folii grzewczych wykorzystujących ten rodzaj fal elektromagnetycznych.

Czyli czym jest ta podczerwień?

Innymi słowy, właściwości fal elektromagnetycznych zależą od długości fali a my musimy odnieść się do długości fali promieni podczerwonych, promieni niewidzialnych gołym okiem. Promieniowanie podczerwone jest rodzajem fali elektromagnetycznej, która ma dłuższą długość fali niż promieniowanie widzialne.

Ponieważ posiada właściwości transportowania efektu cieplnego dlatego nazywane jest promieniowaniem cieplnym.

Właściwości promieni dalekiej podczerwieni

Światło jest ogólnie dobrze odbijane, ponieważ jego długość fali jest krótka. Fale podczerwieni są długie i mają właściwość wchłaniania obiektu do którego dotarły. Innymi słowy, promienie podczerwone przenikają bez odbicia, np. gdy dotykają ludzkiego ciała.

Ogólny efekt

Promienie podczerwone są najkorzystniejszymi falami w ludzkim ciele i skutecznie wspomagają procesy leczenia.
Kiedy podczerwień promieniuje na cząsteczki, takie jak woda stanowiąca komórki w ludzkim ciele, infiltruje w skórę do głębokości 4-5 cm, czyli o 80 razy więcej niż inne ciepła. Dodatkowo nasze komórki ulegają wibracją, nieco ponad 2000 razy na minutę, co w efekcie je ożywia i ożywia czynności życiowe.
Proces ten generuje energię cieplną i wydziela dużo potu. Aktywizuje krążenie i przemianę materii, wydala trucizny i substancje odpadowe, mobilizuje siły obronne organizmu, wzmacnia system immunologiczny organizmu.

Fale leczące

Leczenie ciepłem wykorzystywane jest w wielu schorzeniach w celu: zmniejszenia bólu, poprawy miejscowego krążenia krwi, szybszego gojenia ran, a nawet terapii niektórych stanów zapalnych występujących zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Najlepszym generatorem promieniowania jest Słońce. Ważną rzeczą jest, aby aparatura generująca promieniowanie podczerwone wytwarzała je w sposób najbardziej zbliżony do widma słonecznego, zwłaszcza dla długości fal leżących w bliskiej podczerwienie. Te długości
fal są najkorzystniejsze dla wymienionych wcześniej funkcji leczniczych.

Gdzie używać?

Hotel, motel, mieszkanie, instytucja, akademik

Jest łatwy w zarządzaniu, ponieważ można sterować ogrzewaniem każdego pomieszczenia osobno za pomocą jednego termostatu. Nagrzewa się w krótkim czasie dlatego nie ma potrzeby wcześniejszego ogrzewanie pomieszczeń. Nie wymaga oddzielnej kotłowni i zapewnia przestronniejszą i wygodniejszą przestrzeń. System ogrzewa tylko przestrzenie w których został zamontowany, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Mieszkania, budynki, biura

Dzięki naszemu ogrzewaniu podczerwienią zapewniamy ciepłe i przyjemne otoczenie bez potrzeby stosowania dodatkowych źródeł ciepła, zajmowania przestrzeni i niewygodnego magazynowania paliwa.

Restauracje, kawiarnie

Daje przyjemne wrażenie, które różni się od zastosowania nawiewu gorącego powietrza, a koszt ogrzewania może być dodatkowo obniżany poprzez ogrzewanie tylko niezbędnej przestrzeni.

Przedszkola, szkoły, żłobki

Ogrzewanie podłogowe zapewnia ciepłą przestrzeń do zabawy dla dzieci. W przeciwieństwie do zastosowania wentylatora gorącego powietrza, przyjemne powietrze i efekt dalekiej podczerwieni tworzy przyjazne dla środowiska środowisko edukacyjne, a także zdrowie dzieci. Jest to najlepszy system grzewczy, ponieważ generuje hałasu ani nieprzyjemnych zapachów.

Szpitale, kliniki, przychodnie

Promienie dalekiej podczerwieni są dobre dla zdrowia pacjentów i wytwarzają przyjemne środowisko wewnętrzne przy niskich kosztach utrzymania

Kościoły, świątynie, centrum szkoleniowe,

W przeciwieństwie do wentylatora gorącego powietrza, spełnia oczekiwania przebywających tam osób dając przyjemne wrażenie ciepła.

Kontenery, domki letniskowe, campingi, caravany

Może być zainstalowany w dowolnym miejscu, gdzie podłączona jest energia elektryczna, jest lekki i łatwy do przenoszenia i instalacji.