Pompa ciepła to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. W przeciwieństwie do systemów zasilanych gazem, olejem czy paliwami stałymi, jest o wiele bardziej przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Poznaj zasady działania pompy ciepła i dowiedz się, czy to korzystne rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu!

Pompa ciepła – co to?

Tradycyjne systemy grzewcze w pierwszej kolejności same muszą wytworzyć mnóstwo energii, która następnie marnuje się, ponieważ do ogrzania powietrza czy wody potrzebujemy zaledwie kilka procent wyprodukowanego ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje natomiast energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. Ponadto podczas jej działania nie zachodzi proces spalania, do atmosfery nie przenikają więc szkodliwe spaliny. Jak dokładnie działa pompa ciepła? Pobrawszy energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu, dzięki przemianom termodynamicznym pompa przekształca ją w energię wykorzystywaną do ocieplenia powietrza wewnątrz nieruchomości, schłodzenia go w gorące dni, a także do ogrzania wody. Dzieje się to przy udziale dodatkowego zasilania, najczęściej prądu. Pompa ciepła korzysta więc prawie w całości z odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza gdy posiadamy również instalację fotowoltaiczną.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła składa się ze źródła górnego, samej pompy oraz źródła dolnego. Źródło górne to miejsce, z którego pobierana jest energia, natomiast źródła dolne to emitery ciepła, a więc miejsca, do których wysyłane jest zgromadzone ciepło. Wyróżniamy trzy główne rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowe – wykorzystujące energię geotermalną,
  • powietrzne – pobierające powietrze atmosferyczne z zewnątrz,
  • wodne – pobierające ciepło z wody płynącej.

Istnieją również pompy ciepła hybrydowe, które stanowią kombinację energii ze źródła odnawialnego i tradycyjnego. Każdy z rodzajów ma oczywiście swoje dobre i gorsze strony. Gruntowe, jak i wodne pompy ciepła są wysoce efektywne i mogą stanowić jedyne źródło ogrzewania nieruchomości, jednak wiążą się też z dużymi kosztami instalacyjnymi. Powietrzne pompy ciepła są proste i niedrogie, lecz często niewystarczające i wymagają dodatkowego źródła ciepła. Wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła zawsze jest uzależniony od wielkości budynku oraz jego otoczenia, a także od naszych potrzeb.

Koszty inwestycji oraz możliwości dotacji

Najtańsze powietrzne pompy ciepła można kupić już za ok. 30 tysięcy złotych wraz z montażem. Gruntowa pompa ciepła to już wydatek rzędu nawet 40 tysięcy złotych, a należy doliczyć do tego również instalację oraz koszt źródła dolnego. Mimo wysokich kosztów początkowych, pompy ciepła do domu niosą za sobą wiele korzyści, takich jak niskie koszty eksploatacji, wygoda, bezpieczeństwo czy niezawodność przez nawet kilkadziesiąt lat. Ponadto w perspektywie czasowej są o wiele bardziej opłacalne niż ogrzewanie tradycyjnymi źródłami ciepła, które okazuje się być droższe i to nawet czterokrotnie w przypadku ogrzewania elektrycznego czy gazowego. Koszt inwestycji w pompę ciepła zwraca się natomiast po około 7-10 latach użytkowania.

Aby spopularyzować to rozwiązanie i zachęcić właścicieli gospodarstw domowych do inwestowania w nie, powstało wiele programów i inicjatyw, które oferują dotację na zakup domowych pomp ciepła. Są to takie programy jak Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd czy Stop Smog. Ponadto poszczególne regiony i województwa oferują dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację, z których można skorzystać, kupując pompę ciepła dla swojego domu. Przewidziana została także tzw. ulga termomodernizacyjna, która w rocznym rozliczeniu PIT pozwala na odliczenie kosztów poniesionych na działania, których skutkiem jest spadek zużycia energii elektrycznej w domu. Również w Talo Energy specjalizujemy się w pozyskiwaniu funduszy na inwestycje w odnawialne źródła energii. To właśnie dzięki temu wsparciu rynek pomp ciepła rozwija się w Polsce zaskakująco szybko, a gospodarstwa domowe coraz chętniej inwestują w to przyjazne dla środowiska rozwiązanie.

Pompy ciepła w ofercie Talo Energy

Pompa ciepła powinna być jak najlepiej dobrana do naszych potrzeb – tylko wtedy stanie się wydajnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Aby wybrać właściwą dla naszego gospodarstwa domowego pompę ciepła, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • jakie są nasze możliwości finansowe,
  • jaka jest wielkość budynku oraz ile energii on potrzebuje,
  • do czego pompa ciepła ma służyć,
  • jakie dolne i górne źródło wybieramy,
  • o jakiej mocy pompy potrzebujemy.

Często nie potrafimy sami odpowiedzieć na wszystkie te pytania, dlatego wybór odpowiedniej pompy ciepła wraz z instalacją warto pozostawić specjalistom. Wiele aspektów jest bowiem zależnych od wielkości posesji i jej specyfiki, która potrzebuje dokładnego pomiaru. Również same pompy ciepła charakteryzują się wskaźnikami, które dla laika mogą okazać się niezrozumiałe. W Talo Energy oferujemy najpopularniejszy w Polsce typ pomp ciepła – pompy powietrzne, dla których dolnym źródłem jest powietrze atmosferyczne pozyskiwane z zewnątrz. Dzięki szerokiemu wachlarzowi modeli, każdy z konsumentów znajdzie coś dla siebie, a nasz zespół zawsze chętnie pomoże w wyborze oraz instalacji pomp ciepła na terenie Polski i nie tylko.