Co wybrać: bojler elektryczny, piecyk gazowy czy może inny rodzaj urządzenia do podgrzewania wody w jednorodzinnym domu? To dylemat, przed którym staje niejeden właściciel prywatnej posiadłości. Wszędzie, gdzie nie dociera kanalizacja miejska, ogrzewanie bieżącej wody trzeba po prostu zorganizować samodzielnie. Najlepiej możliwie: prosto, ekologicznie i ekonomicznie. W związku z tym pompy ciepła zyskują sobie coraz szersze rzesze zwolenników.

 

  • Wybór źródła ogrzewania wody – coraz bardziej oczywisty

 

W obecnych czasach do wyboru mamy różne metody ogrzewania wody. Elektryczne bojlery zwykle okazywały się z jednej strony praktyczne, gdyż relatywnie szybko się nagrzewały, z drugiej strony – przeważnie ich posiadanie wiązało się z dużymi kosztami eksploatacji. Gaz lub inne paliwa nie są dostępne wszędzie, co ogranicza możliwość ich wykorzystania. Natomiast ciepło pochodzące z gleby, z powietrza czy z innych, występujących wokół domu naturalnych źródeł i przestrzeni jest wszechobecne.

Brak konieczności sprowadzania surowców służących do ogrzewania czy podłączania całej instalacji to znaczące udogodnienie w nowoczesnych gospodarstwach domowych. Nic dziwnego, że coraz więcej osób stawia właśnie na źródła energii odnawialnej, wykorzystując potencjał, jaki łączą w sobie pompy ciepła razem z fotowoltaiką jako lokalnym źródłem zasilania.

Panele fotowoltaiczne mogą mieć swoich większych bądź mniej entuzjastycznych zwolenników. Nie można im jednak odmówić tego, że jeśli chodzi o wolnostojące budynki, zwłaszcza nieco oddalone od większych aglomeracji, na pewno dają duże poczucie komfortu, bezpieczeństwa i niezależności. Zwłaszcza jeśli właściciel fotowoltaiki posiada dodatkowo własny magazyn energii. Fotowoltaika jest bardzo doceniana jako ekologiczny sposób na znaczne obniżenie rachunków za energię. Pompa ciepła pomoże w tanim ogrzaniu wody bieżącej, jednak jej głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest oczywiście „pompowanie ciepła” do wnętrza budynku.

 

  • Czy do pompy ciepła konieczna jest fotowoltaika?

 

Naturalnie do użytkowania pompy ciepła jest potrzebne zasilanie prądem. Niemniej – nie musi być to oczywiście energia produkowana za pomocą paneli. W większości przypadków jest to jednak rozwiązanie praktyczne, ekonomiczne i wysoce kompatybilne ze sobą, a zatem chętnie wybierane.

Pompa pobiera surowiec z zewnątrz, wyodrębnia z niego ciepłe powietrze, a następnie „wtłacza” je do domu. Odbywa się to na niemal identycznej zasadzie, na jakiej działa powszechnie stosowana klimatyzacja. Zasadniczą różnicą jest to, że pompa efektywnie ogrzewa wnętrze budynku, a klimatyzacja jest używana głównie do chłodzenia.

Niektóre spośród takich urządzeń mogą, po odpowiednim skonfigurowaniu, pełnić różne funkcje. W zależności zatem od potrzeb, pogody i pory roku – pompa ciepła przeistaczać może się w profesjonalny klimatyzator i odwrotnie.

Pompy ciepła, to urządzenia, w które inwestuje się na lata. Warto w związku z tym wybrać te, które oferują bardzo dobry stosunek ceny do ich jakości. Przykładem są pompy TALO ENERGY, o wysokiej wydajności i nowoczesnym, industrialnym wzornictwie. W końcu praktyczny wymiar, to jedno, natomiast źródło ogrzewania wnętrza niewątpliwie stanowi jeden z nieuniknionych elementów jego wyposażenia. Designerska pompa ciepła nada mu zupełnie innego charakteru niż tradycyjne, klasyczne żeberka kaloryferów.

 

  • Czy pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie i Twojego domu?

 

Odpowiedź na to pytanie brzmi: prawdopodobnie tak. Różnorodność odnawialnych źródeł, z jakich pompy mogą pozyskiwać ciepło, pozwala na ich montaż niemal w każdych warunkach. Standardowa pompa potrzebuje do zasilania energii elektrycznej. Zużywa ona jednak znacznie mniej prądu niż np. elektryczny bojler do ogrzewania bieżącej wody czy tradycyjne elektryczne systemy ogrzewania wnętrz. W związku z tym to pompa okazuje się najbardziej w stosunku do nich ekonomicznym sposobem na dogrzanie pomieszczeń oraz ciepłej wody. Przy okazji jest też znacznie bardziej ekologiczna i bezpieczna, gdyż nie wymaga „pompowania” w nią pokaźnych ilości prądu.

 

  • Do czego wodę ogrzejesz pompą?

 

Korzystając z nowoczesnej pompy ciepła, naturalnie ogrzejesz dom  i będziesz mógł wziąć ciepłą kąpiel lub prysznic. Co więcej, zrobisz pranie dla całej rodziny czy też pozmywasz naczynia: tradycyjnie bądź w zmywarce. Wodę z pompy doprowadza się po prostu do kranów, jak i do odpowiednich urządzeń AGD. Podobnie jak z klasycznego rurociągu – woda z pompy ciepła popłynie po prostu do tych ujęć w Twoim domu, do których tego potrzebujesz.

Jeżeli zatem stawiasz na nowoczesne, samodzielne i możliwie samowystarczalne gospodarstwo domowe, bez względu na to, czy chodzi o dom jednorodzinny, szeregowiec czy bliźniak, zwróć uwagę na ofertę TALO ENERGY. Doświadczeni fachowcy z TALO ENERGY doradzą Ci, jak wybrać optymalne rozwiązanie i pomogą w doborze konkretnego typu i modelu pompy. Pompy TALO ENERGY to jedne z najbardziej nowoczesnych i funkcjonalnych na polskim rynku, a jednocześnie – stanowią wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie. Tanie ogrzewanie wody w domu? To możliwe!