Najtańsze ogrzewanie ciepłej wody – Pompa Ciepła

Trzecim elementem systemu domu zasilanego słońcem jest pompa ciepła do produkcji ciepłej wody. Ekonomiczny i ekologiczny sposób na ciepłą wodę dla każdego domu.

Pompa ciepła jest to jedno urządzenie, które zasila dom w cieplą wodę przez cały rok. Pompa zasilana jest powietrzem, które może być doprowadzane z zewnątrz budynku lub z pomieszczeń technicznych takich jak piwnica, kotłownia , garaż.

Samo urządzenie jest zbudowane w taki sposób aby optymalnie wykorzystać energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne. Pompa posiada zintegrowany zasobnik na 270 l ciepłej wody gotowych do wykorzystania przez użytkowników w każdym czasie.

Bezpieczeństwo dostawy ciepłej wody

Pompa zapewnia dostawę cieplej wody przez cały rok nawet dla dużej rodziny. Urządzenie pracuje z dużą efektywnością nawet do -5 °C. Poniżej tej temperatury woda jest podgrzewana za pomocą wbudowanej grzałki elektrycznej. Jednak takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, max. do 5% czasu pracy w ciągu roku.

 

Wykorzystanie energii z fotowoltaika

Dzięki połączeniu elektrowni słonecznej z pompą ciepła uzyskujemy dodatkową możliwość wykorzystania energii słonecznej bezpośrednio na własny użytek. Dzięki wbudowanemu przekaźnikowi pompa ciepła może być połączona z inwerterem słonecznym. W czasie gdy następuje produkcja energii ze słońca pompa zaczyna pracować.  Temperatura wody w zasobniku wzrasta nawet do 85 °C co pozwala na lepsze wykorzystanie energii na własny użytek.

 

Ekonomia i ekologia

Pompa ciepła to najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób podgrzewania wody. W materiałach do ściągnięcia poniżej znajduje się materiał porównawczy różnych sposobów podgrzania 270 l wody do temperatury 45°C. Koszt podgrzania 270 l wody pompą ciepła wynosi ok. 1,68 zł, przy koszcie pogrania piecem olejowym 4,70 zł, gazowym 3,13 zł, bojlerem elektrycznym 6,25 zł. Szczegóły w materiale poniżej.

Pompa ciepła to nie tylko ekonomia ale również ekologia. Pompa pobiera 4 razy mniej energii do podgrzania tej samej ilości wody niż inne urządzenia grzewcze. Jej wysoka sprawność (COP 3,7) i zasianie powietrzem sprawia, że uznawana jest za Odnawialne Źródło Energii.

 

Szerokie zastosowanie

Pompa ma fabrycznie wbudowane trzy formy zasilania. Pierwsze źródło zasilania to specjalna grzałka zasilana pompą ciepła. Drugim źródłem  jest grzałka elektryczna zasilana bezpośrednio energią elektryczną. Trzecim źródłem jest wężownica, która może być zasilana każdym konwencjonalnym (piec na ekogroszek, piec węglowy, piec gazowy lub inny piec zasilany paliwem  stałym lub płynnym)  lub niekonwencjonalnym (kolektory słoneczne).

Taka szeroka funkcjonalność pompy sprawia, że często wykorzystywana jest do grzania wody w domach z konwencjonalnymi piecami. Zamiast tradycyjnego zasobnika z ciepłą wodą wstawiana jest pompa. Użytkownicy cieszą się ciepłą wodą w okresach ciepłych bez konieczności palenia w piecu. W okresach zimowych przy konieczności palenia w piecu na cele ogrzewania piec zasila wężownicę, tak jak w przypadku tradycyjnego zasobnika na ciepła wodę.

 

Możliwości montażu

Pompa może być montowana w każdym miejscu w domu z dostępem do podłączenia wody oraz ujścia wytwarzających się skroplin. Najczęściej montowana jest w pomieszczeniach technicznych lub w garażach.

 

Pompa ciepła zasilana jest powietrzem z zewnątrz budynku lub z wewnątrz budynku. Zasilając pompę powietrzem zewnętrznym musimy zachować dystans pomiędzy czerpnią i wyrzutnią powietrza (min. 40 cm). W ścianie są wykuwane dwa otwory montażowe.

Oprócz zasilania i wyrzutu powietrza zewnątrz możemy skorzystać z innych, kombinowanych możliwości zasilania pompy w powietrze. Powietrze możemy czerpać z pomieszczeń takich jak kotłownia, piwnica, garaż, spiżarnia. Im bardziej stabilna temperatura powietrza zasilanego tym pompa będzie miała większą wydajność. Należy jednak pamiętać aby powietrze zasysane było wolne od zanieczyszczeń.

Wykorzystane powietrze można wyprowadzić na zewnątrz, skierować do tego samego pomieszczenia, z którego pobraliśmy powietrze (minimalna kubatura pomieszczenia to 30 m3) lub skierować do pomieszczenia, które chcemy schłodzić np. spiżarnia.

 

Anoda tytanowa

Pompa ciepła jest w standardzie wyposażona w anodę tytanową, która posiada dużą przewagę nad standardową anodą magnezową znajdującą się w standardowych zasobnikach ciepłej wody.

Anoda każdego typu zapobiega powstawaniu kamienia i szlamu w zasobniku. Zwykłą anodę magnezową należy wymieniać co roku i najczęściej jest to jeden z warunków  otrzymania gwarancji na produkt.

Anoda tytanowa nie musi być nigdy wymieniana, zawsze zachowuje swoje funkcje. Ogranicza to koszty serwisowe, nie wymaga dodatkowego zaangażowania w dbanie o urządzenie i zapewnia pełną ochronę pompy i użytkowników.

 

Pompy typu monobloki pompy typu Split.

Wyróżniamy dwa typy  pomp ciepła zasilanych powietrzem (dolne źródło) pierwszy typ to pompy w monobloku, drugi typ to pompy Split. Łatwo jest je odróżnić. Pierwsza z nich cała stoi w pomieszczeniu i są do niej doprowadzone jedynie kanały powietrzne. Pompa jest zawsze w suchym niepodatnym na warunki atmosferyczne miejscu.

Split zaś ma dwa urządzenia, jednostka wewnętrzna i jednostka zewnętrzna. Pomiędzy jednostkami jest wykonany przewód z rur miedzianych wypełnionych gazem. Taki typ pompy ma minimalnie lepszą sprawność lecz jest bardziej narażony na usterki. Problemy pojawiają się w przypadku połączenia rurowego i ubytków gazu oraz z powodu oddziaływania warunków atmosferycznych na jednostkę zewnętrzną.

Firma TALO ENERGY poszukując optymalnego rozwiązania dla naszych klientów zdecydowała się wykorzystać pompę ciepła Sofath BECT, która jest zwartą konstrukcją w monobloku. Nasi klienci doceniają takie rozwiązanie techniczne.

 

Szybkość montażu

W zależności od stopnia przygotowania pierwotnej instalacji montaż pompy trwa od kilku godzin do dwóch dni. Przed instalacją należy dokładnie podać wszelkie niezbędne informacje znajdujące się na liście kontrolnej znajdującej się w zakładkach poniżej.

Autoryzowana ekipa montażowa

Pompy ciepła Sofath BECT sprzedawane są przez firmę TALO ENERGY wraz z montażem. Jako autoryzowany partner techniczny firmy Sofath i De Dietrich możemy zapewnić najwyższy poziom montażu i serwisu urządzeń. Zgodnie z warunkami sprzedaży urządzeń marki Sofath i De Dietrich aby otrzymać 5 letnią gwarancję pompa musi być sprzedana i zamontowana przez Autoryzowanego Partnera marki.

 

Pochodzenie marki

Marka Sofath i De Dietrich jest częścią francuskiego koncernu BDR THERMEA GROUP. Pompy BECT/KALIKO są produkowane w Europie, głównie we Francji. W dokumentacji technicznej występuje wymiennie produkt Sofath BECT albo De Dietrich Kaliko. Jest to ten sam produkt, pochodzący z tej samej grupy.

 

Dane techniczne

Termodynamiczny podgrzewacz wody ze wspomaganiem elektrycznymi dodatkowym wymiennikiem wężownicowym dla wspomagania przez kocioł lub kolektory słoneczne

 

Stojący akumulacyjny, termodynamiczny podgrzewacz wody TWH może pobierać energię z powietrza otoczenia lub powietrza zewnętrznego o temperaturze do –5°C. Pozwala on na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej do 65°C i są doskonałą alternatywą dla elektrycznych podgrzewaczy wody. Modele TWH 300 EH są również wyposażone w grzałkę elektryczną o mocy 1,6 kW, jak również w dodatkowy wymiennik wężownicowy dla wspomagania hydraulicznego przez kocioł lub kolektory słoneczne.

 

Podgrzewacz Kaliko składa się głównie z następujących elementów:

 • emaliowany zasobnik 270l chroniony anodą tytanową
 • sprężarka rotacyjna scroll
 • skraplacz aluminiowy umieszczony wokół zasobnika
 • specjalny regulator dla sterowania procesem wytwarzania
 • w.u.,integrujący oprogramowanie, różne tryby pracy, sterowanie
 • wspomaganiem, funkcję zapobiegającą chorobie legionistów, tryb
 • przeciwzamrożeniowy, automatyczne oszranianie

 

Kluczowe argumenty dla wyboru Kaliko

 • wyjątkowa odporność na kamień kotłowy – anoda tytanowa
 • oszczędność energii dzięki wysokiemu współczynnikowi COP 3,6
 • praca do temp. –5°C
 • możliwość podłączenia konwencjonalnego źródła zasilania
 • niewielkie rozmiary
 • wszystkie elementy urządzenia umieszczone w monobloku
 • szybkie podgrzanie ciepłej wody do stałej temperatury
 • pełne dostosowanie do europejskich przepisów sprawności i emisji gazów
 • gwarancja 5 lat na zasobnik
 • bardzo cicha praca (<40dB)
 • możliwość komunikacji z systemem
 • inteligentnego budynku
 • konstrukcyjne przystosowanie do współpracy z systemami solarnymi
 • dla zapewnienia większego efektu ekonomicznego możliwość połączenia pompy pod instalacje fotowoltaiczną do produkcji prądu