Dotychczasowe tarcze energetyczne przestały obowiązywać z końcem czerwca 2024 roku. Czy to oznacza, że ceny prądu gwałtownie wzrosły, a podwyżki uderzą we wszystkie gospodarstwa domowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Dowiedz się, jak obecnie są ustalane ceny prądu, kto zapłaci mniej, a kto więcej i sprawdź, co zmieni się w systemie rozliczeń dla prosumentów.

Ile wynoszą ceny prądu od lipca 2024?

Ceny energii elektrycznej zatwierdzone zostały przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na 18 miesięcy, będą więc obowiązywały do końca 2025 roku. Od 1 lipca 2024 roku stawka za energię elektryczną wynosi 500 zł/MWh zamiast dotychczasowej 412 zł/MWh (przy zachowaniu określonych limitów). Limity zużycia prądu, po przekroczeniu których użytkownicy energii elektrycznych płacili wyższe stawki, przestają obowiązywać. 

Gospodarstwa domowe, które do tej pory nie mieściły się we wskazanych limitach, zapłacą za energię elektryczną mniej niż do tej pory. Więcej za energię elektryczną w porównaniu z rokiem ubiegłym zapłacą gospodarstwa domowe, które mieściły się w limicie ok. 2 MWh rocznie i korzystały z taryfy G11. Podwyżki będą wynosić ok. 20-40 zł miesięcznie. 

Gospodarstwa domowe o niskim dochodzie mogą liczyć na jednorazowy bon energetyczny, który wyniesie od 300 do 1200 zł w zależności od liczby osób w danym gospodarstwie.

 

Zmiany w systemie rozliczeń energii pozyskanej z instalacji PV – co trzeba wiedzieć?

Zmiany czekają również właścicieli instalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE nowi prosumenci będą rozliczani według nowego modelu, zaś dotychczasowi właściciele instalacji PV uruchomionych po 1 kwietnia 2022 roku będą mogli wybrać, czy pozostać przy starym sposobie rozliczania, czy skorzystać z nowego. Prosumenci, którzy założyli instalacje fotowoltaiczne przed 1 kwietnia 2022 roku będą rozliczać się na starych zasadach net meteringu.

Rozliczanie „po staremu” – net billing w oparciu o ceny miesięczne energii elektrycznej (RCEm)

Po 1 lipca 2024 roku dotychczasowi prosumenci będą mogli w dalszym ciągu rozliczać się w ramach dotychczasowego systemu net billing, które podstawą będzie rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm). 

System net billing umożliwia właścicielom instalacji fotowoltaicznej sprzedawanie nadwyżek energii elektrycznej elektrowni. Energia przeliczana jest na wartość pieniężną – konkretna kwota trafia na wirtualne konto prosumenta założone w sieci energetycznej, od której kupuje on prąd. Ten depozyt prosumencki – bo tak określane są pieniądze ze sprzedaży energii do sieci – może zostać wykorzystany przez prosumenta w ciągu 12 miesięcy. Jeśli w tym czasie nie zostanie on wykorzystany, właściciel instalacji fotowoltaicznej otrzyma do 20% wartości energii elektrycznej, która trafiła do sieci energetycznej.

 

Nowy sposób rozliczania – net billing w oparciu o ceny godzinowe energii elektrycznej (RCE)

Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza nowy sposób rozliczania energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną w oparciu o stawki godzinowe. Oznacza to, że wartość energii wprowadzonej do sieci będzie ustalana na podstawie ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. Taki sposób rozliczania ma zmotywować właścicieli instalacji PV do tego, by zamiast wprowadzać energię do sieci w godzinach, gdy jej ceny są najniższe, wykorzystywali ją na własne potrzeby lub magazynowali we własnym zakresie.

Prosumenci, którzy zdecydują się na zmianę systemu rozliczenia mogą liczyć na zwiększenie nadpłaty za niewykorzystaną energię elektryczną do 30% wartości energii sprzedanej w danym miesiącu.

Jeśli prosument będzie chciał skorzystać z tego sposobu rozliczania, będzie musiał uprzednio złożyć stosowne oświadczenie u swojego dostawcy prądu. 

 

Nowy vs. stary sposób rozliczania – co się bardziej opłaca?

Zastanawiasz się, który sposób rozliczania będzie dla Ciebie bardziej korzystny? Przy założeniu, że całą wyprodukowaną przez Twoją instalację energię sprzedasz do sieci, korzystniejsze będzie rozliczenie na podstawie ceny godzinowej. Różnice w zysku będą jednak niewielkie, w granicach kilku złotych miesięcznie.

Najwięcej na zmianie systemu rozliczania mogą skorzystać Ci prosumenci, których instalacje produkują najwięcej energii, gdy jej ceny są najwyższe, czyli wieczorem i rano. W taki sposób działają panele fotowoltaiczne ułożonych w kierunkach wschodnim i zachodnim.

Jeśli jednak oddajesz do sieci niewielkie ilości energii, bo niemal wszystko wykorzystujesz na potrzeby własnego gospodarstwa domowego, sposób rozliczania nie wpłynie znacząco na Twoje zyski ze sprzedaży energii.

 

Podwyżki cen prądu i zmiany w sposobie rozliczania energii wyprodukowanej przez instalacje PV wywołują duże emocje, podkręcane często przez nagłówki w prasie i artykułach internetowych. Jak się jednak okazuje, zmiany w naliczaniu cen prądów dla niektórych gospodarstw domowych mogą okazać się korzystne, zaś zmiany z rozliczeniach prosumentów nie przyniosą wielkich zmian w domowych budżetach.