Instalacja paneli fotowoltaicznych to niezwykle złożone przedsięwzięcie i duża inwestycja, która może pomóc obniżyć rachunki za energię elektryczną i uniezależnić się od zewnętrznych dostawców. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej gospodarstw boryka się ze wzrastającymi cenami prądu. Za montażem paneli fotowoltaicznych przemawiają także korzyści dla środowiska naturalnego. Dlatego decydując się na montaż instalacji, warto także dowiedzieć się, jaki jest przebieg oraz cena jej serwisu. Dzięki regularnemu serwisowaniu, bezawaryjna eksploatacja może trwać wiele lat. 

Kiedy należy przeprowadzić przegląd i serwis instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak system zintegrowanych ze sobą urządzeń elektrycznych. W praktyce jej działanie opisywane jest jako bezawaryjne i bezobsługowe. Może być użytkowana nawet przez kilkanaście lat bez konieczności przeprowadzania napraw wymagających znaczącej ingerencji w jej strukturę. Jednak urządzenia te narażone są na działania różnych czynników mogących wpływać na ich sprawność oraz wydajność pracy. Zmiany w działaniu instalacji, które powinny wzbudzić nasze zainteresowanie to:

 

  • spadek wydajności instalacji i większe rachunki za energię elektryczną
  • drobne uszkodzenia instalacji, rysy i pęknięcia na panelach
  • widoczne uszkodzenia instalacji, np. poluzowane panele
  • głośna praca inwertera.

 

Jeżeli dostrzegamy, którąś z wymienionych powyżej zmian, powinniśmy skontaktować się z producentem instalacji i zamówić przegląd. Do jego przeprowadzenia wymagane są m.in. urządzenia do pomiaru energii elektrycznej i kamera termowizyjna, dlatego nie powinno się podejmować naprawy samemu. 

Jak przebiega serwis instalacji fotowoltaicznej?

Serwis instalacji fotowoltaicznej składa się z kilku etapów i rozpoczyna się od wizualnej oceny urządzeń oraz zlokalizowania defektów, takich jak rysy lub poważniejsze uszkodzenia i pęknięcia paneli. Kolejnym etapem jest ocena stabilności instalacji, o której decyduje sprawność mocowań, uchwytów oraz wsporników. Przegląd wymaga też sprawdzenia działania całości okablowania AC i DC oraz izolacji, co ma wielkie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego. 

 

Następnym punktem jest wykonanie pomiarów parametrów elektrycznych, takich jak: napięcia obwodu otwartego, prądu zwarciowego, rezystancji izolacji i uziemienia oraz polaryzacji przewodów. Wykonuje się także analizę z wykorzystaniem kamery termowizyjnej, która pozwala określić, w jakich miejscach instalacja ulega nadmiernemu nagrzewaniu się. Sprawdza się również działanie zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz antykorozyjnych. 

 

Ważnym elementem jest także ocena działania inwertera, który odpowiada za przekształcenie prądu stałego w zmienny i za to, aby energia pobrana przez panele, mogła zostać przekazana do reszty instalacji. Przegląd wymaga także sprawdzenia danych nagromadzonych przez inwerter o wysokości natężenia, co pozwala ocenić jej wydajność. 

 

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

 

Opisane powyżej działania muszą zostać przeprowadzone przez doświadczonych serwisantów. Jednak o czystość paneli można zadbać już samodzielnie. Zaleganie osadu i brudu na panelach może znacząco przyczynić się do spadku wydajności, dlatego warto przemywać panele specjalistycznymi środkami lub, jeśli takimi nie dysponujemy, szmatką z delikatnego materiału nasączoną miękką wodą. 

 

Panele fotowoltaiczną są kluczowym elementem instalacji. Jednocześnie są też najbardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Pęknięta szyba osłaniająca panel może spowodować konieczność wymiany całego modułu. W takim przypadku często zdarza się, że uszkodzenia docierają do delikatnych włókien krzemowych. Ignorowanie takich uszkodzeń może wpływać na pojawianie się miejsc narażonych na nagrzewanie się, które grożą samozapłonem instalacji. 

Jak często powinno się dokonywać przeglądu instalacji?

 

Jeżeli chodzi o częstość serwisowania, to zazwyczaj określa się ją w w umowie oraz innych dokumentach, które udostępnia producent instalacji. Należy pamiętać, że dokonywanie przeglądów odpowiednio często ma wpływ na utrzymanie gwarancji w razie awarii. Z punktu widzenia jej użyteczności, warto jednak dbać, aby okres pomiędzy przeglądami nie przekraczał jednego roku, a w przypadku wad i uszkodzeń był realizowany możliwie najszybciej. 

 

Nie każdy przegląd wymaga także zrealizowania wszystkich wymienionych w tekście punktów. Dotyczy to m.in. pomiarów kontrolnych czy badań termowizyjnych, które na ogół przeprowadzane są rzadziej. Z pewnością jednak należy zwracać szczególną uwagę na elementy najbardziej narażone na uszkodzenie. To właśnie zniszczenia paneli prowadzą do zmniejszenia wydajności instalacji, ale także powodują niebezpieczeństwo pożarowe. 

 

W zależności od ilości prac i badań cena może wahać się od 300 zł do ponad 1000 zł. W celu przeprowadzenia przeglądu lub serwisu warto skonsultować się ze specjalistami z firmy Talo Energy. Doradzą oni odpowiednie rozwiązanie do wielkości i przeznaczenia danej instalacji. Firma zajmuje się nie tylko dostarczaniem najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, ale także wiedzy, która pozwala na skuteczne zmniejszenie kosztów energii.  

Kiedy warto wykonać serwis instalacji?

Wskazane jest przeprowadzenie serwisu rok od wykonania instalacji. W tym czasie mogą pojawić się luzy montażowe konstrukcji wsporczej na dachu jak i na połączeniach elektrycznych na dachu i w skrzynkach elektrycznych.

Serwis warto także przeprowadzić przed końcem okresu gwarancji i rękojmi. Dobrze jest upewnić się, czy elementy systemu są zamontowane prawidłowo, czy nie ma przecieków, uszkodzeń bądź przepaleń. Jest to ostatni moment, aby wezwać ekipę montażową na usunięcie usterek bez dodatkowych kosztów po stronie klienta.